Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan ilçedeki bazı alanların orman sınırları dışına çıkarılması kararına tepki

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan ilçedeki bazı alanların orman sınırları dışına çıkarılması kararına tepki
27 Ocak 2023 08:13

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Muğla’nın Bodrum ilçesinde Göltürkbükü mahallesinde bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı. Belediye Başkanı Ahmet Aras karara tepki göstererek, “Yeşil alanlarımız bizim elimizden alınarak ranta açılacak” dedi.

 

 

Diken’in haberine göre, Bodrum Belediye Başkanı Aras, Resmi Gazete’de yayımlanan Göltürkbükü mahallesinde bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarılmasına yönelik karara tepki gösterdi. Aras söz konusu alanların “ranta açılacağını” söyledi ve, “Bodrum bu kararlara teslim olmayacak ve şu anda Belediyemiz tarafından hazırlanmakta olan dava dilekçesiyle derhal yargı yoluna başvuracak” diye konuştu.

Kararda, orman sınırları dışına çıkartılan alanın iki katından az olmamak üzere devletin hüküm ve tasarrufu altında veya Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) tarafından Orman Genel Müdürlüğü’ne orman tesis etmek üzere tahsis yapılacağı ifade edildi. Karara göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla orman sınırlarına çıkarılan alan 117.96 metrekare.

 

 

“Kesinlikle boyun eğmeyeceğiz”

 
“Yani paha biçilmez değerdeki yeşil alanlarımız bizim elimizden alınarak ranta açılacak” diyen Aras, “Karşılığında Orman Genel Müdürlüğü; bu yeşil alanlarımızın iki katından az olmayacak büyüklükteki başka hazine arazilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan teslim alarak sahibi olacak, biz Bodrumlular da buna boyun eğeceğiz öyle mi ? Hayır, kesinlikle boyun eğmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

“Belediyemiz derhal yargı yoluna başvuracak”

 
Aras, “Bodrum’un geleceği olan yeşil alanlarını para uğruna yok etmeye kalkanlara buradan açıkça sesleniyorum” dedi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 

“Bodrum bu kararlara teslim olmayacak ve şu anda Belediyemiz tarafından hazırlanmakta olan dava dilekçesiyle derhal yargı yoluna başvuracak. Bugüne kadar özelleştirme yoluyla para uğruna Bodrum’a yapılan kötülükler ve bu kötülüklerin maddi manevi tüm yükünün de Bodrum Belediyesi’nin sırtına yüklendiği yetmezmiş gibi halen özelleştirme adı altında yeşilimizin, denizimizin, tarihi eserlerimizin yok edilmesine karşı asla sessiz kalmayacağız ve hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Doğduğumuz yeri gözlerimizin önünde öldürmeye, biz Bodrumlular var oldukça kimsenin gücü yetmeyecek. Yetmediğini, Bodrum’u katletmeye kalkan kim olursa olsun, yargı önünde görecek.”