‘Bizi yeminimize aykırı şeye zorlayamazlar, uyutmayı yapacak hekim bulamazlar’

‘Bizi yeminimize aykırı şeye zorlayamazlar, uyutmayı yapacak hekim bulamazlar’
30 Mayıs 2024 09:19

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Arslan, sokak hayvanlarının uyutularak öldürülmesine ilişkin tasarıya tepki gösterdi, “Bizi veteriner hekimlik yeminine aykırı bir şeye zorlayamazlar, uyutmayı yapacak hekim bulamazlar” dedi.

 

 
Toplumun her kesiminde tepkilere neden olan sokak hayvanları ile ilgili yasa teklifi Meclis’e verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sahipsiz köpek sorununu ‘yakala-kısırlaştır-sal’ metoduyla çözmek istediklerini ancak bunun çözüm olmadığını söyledi. Erdoğan’ın açıklamasına göre kanun teklifiyle, köpek bakım evlerindeki sahipsiz hayvanların sahiplendirilmesi beklenecek ve kampanyalar düzenlenecek. AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu ise teklifle ilgili 10 gün daha çalışacağını, gazeteciler, sanatçılar, akademisyenler, mağdur aileleri, dernekler, vakıflarla görüşeceğini söyledi.

 

Uyutacak veteriner hekim bulamazlar

 
Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’a konuşan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, sokak hayvanlarının sayısının yüksek olduğunu belirtirken, “Ama bizimki gibi sayının çok yüksek olduğu ülkelerde bu yöntem bir çözüm değil. Sahada karşılaşılan ilk sorun bu; hayvanların yakalanabilmesi. Yakalamayla ilgili ciddi bir çalışma gerekir ve bu çok uzun zaman alır. Madem hayvanları yakalayacağız ve 5-6 yıl sürecek bir uygulama yapacağız, o zaman bu hayvanları yakalamışken kısırlaştıralım, sağlıklı olanları, topluma entegre olmuş olanları bırakalım” dedi.

 

“Agresif ya da çok hasta olanları barınaklarda, bakımevlerinde tedavi etmeye, rehabilite etmeye çalışalım” diyen Arslan şöyle devam etti:

“Çok çok hasta olanların hekim onayıyla ötenazi edilmesi, zaten mevcut yasada var. Hayvanları kayıt altına alalım, mikroçipleme mevzuatını yeniden hayata geçirelim, yürürlükteki yaptırımları uygulayalım. Milyonlarca hayvanın öldürülmesi, ülkemiz için çok yıpratıcı olur.

Yasa geçse bile bunu yaptıracak veteriner hekim bulamazlar. Bir veteriner hekime ‘onlarca hayvanı uyut’ diyemezler. Bu işlemi veteriner hekimlerden başkasına da yaptıramazlar.”