Bitcoin’de çılgın hafta!

Bitcoin’de çılgın hafta!
9 Haziran 2024 11:57

Bitcoin geçtiğimiz hafta sert dalgalandı. Yeni yetkilendirilen borsa yatırım fonlarına olan talep artışıyla rekor seviyelere yaklaşan Bitcoin, ABD’den gelen makro verilerin etkisiyle tekrar kritik seviyenin altına geriledi. İşte kriptolarda son durum…

 
Bitcoin’in rekor seviyeye yaklaşan yükselişi, kripto para piyasasındaki heyecanı yeniden ateşlese hafta içi sert dalgalanan lider kripto varlık tekrar kritik 70 bin dolar seviyesinin altına çekildi.

Bitcoin bu hafta, yeni yetkilendirilen borsa yatırım fonlarına (ETF) olan talebin artmasıyla mart ortasında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73 bin 798 dolara yaklaştı.

Ancak cuma günü ABD’den gelen makro verilerin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimini tekrar öteleyebileceği beklentilerini artırmasıyla lider kripto varlık da geri çekildi.

Geçen hafta ABD Bitcoin ETF girişleri perşembe gününe kadar görülmemiş bir şekilde 18. gün üst üste artış gösterdi. Büyük finans şirketlerinin de kripto ilgisi tekrar arttı.Bu haftanın başlarında Mastercard, dünyanın en büyük kripto borsası Binance kullanıcılarının kendi ağı üzerinden alışveriş yapmasına izin vermeye yeniden başladı.

 

 

ABD VERİLERİ İLE RÜZGÂR TERSE DÖNDÜ

 
Bu haber akışı Bitcoin’i zirveye yaklaştırsa da ABD’den gelen haber akışı sonrası kripto piyasasında işler tersine döndü.

ABD’de tarım dışı istihdam, mayısta 272 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, işsizlik oranı yüzde 3,9’dan 4’e yükseldi. ABD’de ekonominin yeterince soğumadığını kanıtlayan veriler piyasanın Fed beklentilerini de ötelemesine sebep oldu. Bu da risk iştahını düşürdü ve kripto piyasasının geri çekilmesine sebep oldu.

 

Hafta sonu itibari ile Bitcoin 69 bin 400 dolardan işlem görürken Ethereum 3 bin 790 dolardan alıcı buldu. Solana 159 dolardan, Cardano ise 0,43 dolardan işlem gördü.