Bir yılda daha çok yoksullaştık, daha çok borçlandık

Bir yılda daha çok yoksullaştık, daha çok borçlandık
2 Haziran 2024 07:15

Geçen yıl halka refah vadederek yeniden iş başına gelen iktidarın birinci yılı ağır faturayla sonuçlandı. Birinci yılın sonunda yoksulluk arttı, borçlar katlanmaya devam etti.

 

 
Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin üzerinden bir yıl geçti. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre iktidar seçim meydanlarında halka refah vadetti, dertlerin biteceğini söyledi. Ancak geride kalan bir yılda halkın yoksulluğu daha da arttı, hem devlet hem vatandaş borca battı. Fiyatlar uçtu, maaşlar eridi, ev almak, araba almak hayal oldu. Seçimlerin bittiğinde ekmek 4 liraydı, 10 lira oldu. Bekar bir işçinin yaşam maliyeti 13 bin liraydı, şimdi 24 bin lirayı aştı. Yardıma muhtaç yoksul sayısı 20 milyonu aştı. İkinci yıla girerken hâlâ tünelin ucunda ışık görünmedi. İkinci yıla da yeni vergilerle yeni zamlarla, tasarruf ve yavaşlayacak ekonomi programıyla giriyoruz. Seçimlerin ardından iktidar yeni icraatları için düğmeye bastığında tüketici enflasyonu yıllık yüzde 39.59’u gösteriyordu. Aradan bir yıl geçti, düşeceği söylenen enflasyon hızla arttı, yüzde 75’lere tırmanarak çarşıya, pazara adeta ateş düşürdü.

 

 

AKARYAKIT İKİYE KATLANDI

 

 

Ekmek yüzde 150 zamlandı. 1 paket makarna 13 liradan 21 liraya, bulgurun kilogram fiyatı 28 liradan 43 liraya yükseldi. Ayçiçek ve zeytinyağına yüzde 170’lere varan oranlarda zam yağdı. Seçimden önce 75 liraya alınabilen 1 kilogram çayın fiyatı 145 liraya fırladı. Yoksul etten, sütten, peynirden kesildi. Eskiden kolayca alınabilen temel gıda maddeleri vitrinleri ve yoksulun hayalini süsleyen lüks ürünlere dönüştü. İşe başlar başlamaz akaryakıt üzerinden alınan vergileri artıran, Katma Değer Vergisi genel oranlarını yüzde 10 ve yüzde 20’ye yükselten iktidar, hayat pahalılığını daha da artıracak zamları tetikledi. 21 lira olan benzinin litresi 41 lirayı aştı. Motorinin litfre fiyatı 19.3 liradan 40.4 liraya, LPG 10.75 liradan 21 liraya fırladı.Akaryakıttaki fiyat artışlarının ardından iğneden ipliğe her şeye zam yağdı.