Bilgisayarınızın Alone in the Dark’ı Çalıştırabileceğinden Emin misiniz?

Bilgisayarınızın Alone in the Dark’ı Çalıştırabileceğinden Emin misiniz?
15 Mart 2024 17:13

Oyun tutkunları son zamanlarda, arka arkaya yayımlanan remake formundaki korku oyunları veya Lethal Company gibi bağımsız geliştiricilerin ortaya koyduğu yapımlarla vakit geçirseler de türü şekillendiren oyunlar, “Biz de buradayız,” demeyi sürdürüyor. Onlardan biri, hiç şüphesiz, Alone in the Dark. Kült korku oyun serileri Resident Evil ve Silent Hill henüz ortalıkta yokken 1992 yılında çıkıp bir nesli, devasa malikanelerden korkar hâle getiren orijinal Alone in the Dark, maalesef, o kadar da başarılı olmayan devam oyunları nedeniyle tarihin tozlu raflarında yerini almıştı. Neyse ki Pieces Interactive, Alone in the Dark reboot’u yapmaya yönlendirildi. Pieces Interactive, bazılarınıza tanıdık gelmeyebilir ama ekibin portföyünde Magicka 2, Titan Quest: Ragnarök gibi oyun ve ek paketlerin bulunduğunu belirtelim. Dilerseniz gelin, oyunun detaylarına birlikte bakalım ve daha sonra yapımın, GeForce RTX 4060 laptop çeşitlerinde nasıl çalıştığını irdeleyelim.

 

İki Farklı Karakter, İki Farklı Deneyim

Orijinal oyuna atıfta bulunan “tombik yeşil kurbağa”lı açılışını, gerek renk tonu gerekse kamera açısı seçimi bakımından Resident Evil 7’nin girişine epey benzettiğimiz Alone in the Dark’ın konusu, yönetilebilir karakterlerden biri olan Emily Hartwood’un amcası Jeremy’nin gizemli şekilde kaybolması üzerine inşa ediliyor. Emily, bu gizemin üstesinden bir başına gelemeyeceğini düşünerek özel dedektif Edward Carnby’den destek alıyor. İkilinin araştırmalarını yapacakları alan, Jeremy’nin kaybolduğu ve orijinal oyunun da mekânı olan Derceto malikânesi oluyor. Ancak burada belirtmemiz gereken bir durum var; 1992 çıkışlı orijinal oyunda burası gerçekten bir malikâneyken 2024 çıkışlı yapımda bir akıl hastanesi işlevi görüyor ki bu yenilik, karşılaşacağınız bazı tuhaflıklara da güzel bir altyapı oluşturuyor.

Emily ve Edward ikilisinden birini seçerek başladığınız oyun, orijinal yapımın point and click tarzından ziyade, günümüzde çok sevilen Resident Evil 2 remake tarzı omuz üstü kamera açısı tarzıyla kendi dünyasını keşfedebilmenizi sağlıyor. Bu noktada kamera tarzı benzese de 2024 çıkışlı Alone in the Dark’ın psikolojik korku yönünün daha güçlü olduğunu ve aksiyonun, bir miktar daha geri planda olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun ilerleyen safhalarında göreceğiniz Lovecraft-vari varlıkları ortadan kaldırmanız için sınırlı sayıda silahınız, cephaneniz ve silah olarak kullanabileceğiniz kırılabilir bazı eşyalar bulunuyor. Aslına bakarsanız bu yaklaşım, oyunun vermek istediği çaresizlik hissini derinden yaşamanızı da mümkün kılıyor.

Oynanış açısından geçmişle arasına kalın bir sünger çekmiş olsa da geleneksel bulmaca çözme sistemini rafa tamamen kaldırmayan Alone in the Dark’ta bulmacalar, tercih ettiğiniz zorluk düzeyine göre değişiyor. Zor bulmacalar, çevre keşfini daha da genişletmenizi sağlayabiliyor ve bu, oynadığı oyunun mekânlarını didik didik aramaktan hoşlanan oyuncuların beğenisini kazanacağa benziyor. Tabii bu “didik didik arama” merakı, oyunun genelinde her zaman giderilemiyor. Zira ürkütücü atmosfer, ucube yaratıklar, yapımın özellikle başlarında yoğun şekilde verdiği bilinmezlik korkusu ve mütemadiyen değişen/dönüşen ortamlar, açılabilir kapıları bile açmak istememenize neden olabiliyor. RTX 4060 laptop çeşitlerinde sinematik bir deneyime dönüşen oyunun, teknik tarafı da en az içeriği kadar ilgi çekici.

 

Alone in the Dark, RTX 4060 Laptop’lara Meydan Okuyor

 

Birçok başarılı oyunun geliştirilmesine ortam hazırlayan Unreal Engine 4 oyun motoruyla hazırlanan yeni Alone in the Dark, hardcore bir aksiyondan ziyade sizlere sinematik bir oyun tecrübesi vadediyor. Bu, oyun motoruyla hazırlanan ara sahnelerle oluşturulduğu gibi oyun içinde karşılaştığınız enteresan anlarla da sağlanıyor.

Grafikleri itibarıyla ilgili oyun motorunun tüm nimetlerinden yararlanan ve gerçekçi ara sahnelerle güçlendirilen yapım, bilgisayarın sistem bileşenlerinden en çok ekran kartına, ardından işlemciye yük bindiriyor. Bunda, oyunun lineer yapısı ve karmaşadan uzak oyun tasarımı etkili oluyor. İşlemcinin yük oranındaki artış, daha çok yaratıklarla savaş ve çevre etkileşiminin yoğun olduğu bölümlerde gerçekleşiyor.

Alone in the Dark’ı, Intel’in 8 çekirdekli işlemcilerinin bulunduğu NVIDIA GeForce RTX 4060 laptop modelleri ile oynadığınızda, Full HD (1080p) çözünürlükte ve en yüksek grafik detay seviyesinde ortalama 100-120 fps arası değerler elde etmeniz mümkün oluyor. Hedefiniz daha yüksek çözünürlüklerse 1440p çözünürlükte 70-80 fps’lere ulaşmak hiç de zor olmuyor. Geliştirici ekip Pieces Interactive, oldukça geniş bir grafik ayar seçenek menüsü sunuyor ve dilerseniz, bu seçenekler arasından DLSS 2’yi tercih ederek kare/saniye değerlerinde dramatik bir kazanım sağlayabiliyorsunuz. Belirtmekte yarar var, 1080p çözünürlükte ve “epic” grafik detay seviyesinde grafik belleği (VRAM) kullanımı 5,5 GB civarıyken 1440p çözünürlüğe geçildiğinde bu değer 7 GB mertebesine çıkabiliyor. Tabii GeForce RTX 4060 ekran kartlı laptop modellerinde 8 GB VRAM bulunduğu için bu herhangi bir sorun teşkil etmiyor ve akıcı/sürükleyici oyun sürecine dilediğiniz gibi devam edebiliyorsunuz.

Geliştirdiği oyun bilgisayarlarıyla Türkiye’deki oyun tutkunlarının bir numaralı tercihi olan Monster, ürün gamını, güncel donanım bileşenleriyle yenilemeyi sürdürüyor ve gerek Tulpar gerekse Semruk oyun bilgisayarları, artık GeForce RTX 4060 ekran kartıyla da geliyor. Eğer siz de bilgisayarınızın, Alone in the Dark gibi en yeni oyunları, yüksek çözünürlükte ve ileri grafik detay seviyesinde çalıştıracağından emin olmak istiyorsanız, Monster’ın sunduğu çözümleri inceleyebilir, dilediğiniz modeli en cazip RTX 4060 laptop fiyatları üzerinden satın alabilirsiniz.