Biden Ukrayna’ya yeni hava savunma sistemi sözü verdi

Biden Ukrayna’ya yeni hava savunma sistemi sözü verdi
10 Temmuz 2024 06:24

NATO’nun 75. yıl zirvesi Washington’ın ev sahipliğinde başladı. Zirvenin açılışında konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya daha fazla hava savunma sistemi sözü verdi. Genel Sekreter Stoltenberg de NATO’yu “tarihin en başarılı birliği” olarak niteledi.

 

BBC Türkçe

 

NATO’nun 75. yıl zirvesi Washington’ın ev sahipliğinde başladı. Zirvenin açılışında konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya daha fazla hava savunma sistemi sözü verdi.

Zirvenin açılış konuşmasını, birliğin 75 yıl önceki kuruluş anlaşmasının imzalanmış olduğu Mellon Oditoryumu’nda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptı.

2. Dünya Savaşı sonrası, 1949 yılında liderlerin “barışın taahhüdü ve özgürlüklerin korunması net hedefiyle” NATO’yu kurduğuna vurgu yapan Stoltenberg, NATO’yu “tarihin en başarılı birliği” olarak niteledi.

Stoltenberg’den sonra mikrofonu alan ABD Başkanı Biden da İsveç ve Finlandiya’nın katılımıyla üye sayısı 32’ye çıkan NATO’nun her zamankinden güçlü olduğu mesajını verdi.

NATO’nun Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2’sinin savunma bütçesine harcanması zorunluluğuna 23 ülkenin uyduğunu vurgulayan Biden, “NATO’nun temelinde demokratik bir karaktere sahip olduğunu unutmayın. Hep de öyle olacak” dedi.

 

“Putin Ukrayna’yı haritadan silmek istiyor”

 
Biden’ın konuşmasında önemli bir yeri, Rusya’nın iki yıldan fazla süre önce işgal hareketi başlattığı Ukrayna aldı.

Biden; ABD, Almanya, Hollanda, Romanya ve İtalya’nın birlikte Ukrayna’ya gelecek aylarda “onlarca ek taktiksel hava savunma sistemi” göndereceğini belirtti.

ABD’li yetkililer paketin Patriot füzeleri ve bileşenlerini içereceğini belirtti.