Biden: Savaşın sona erme zamanı geldi

Biden: Savaşın sona erme zamanı geldi
1 Haziran 2024 06:50

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü savaşın sona ermesinin zamanının geldiğini söyledi ve üç aşamalı ateşkes planını duyurdu.

 
ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Gazze’deki son duruma ve ateşkes müzakereleriyle ilgili İsrail’in yaptığı yeni öneriye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hamas’ın bu anlaşmayı kabul etmesi gerektiğini belirten ABD Başkanı, İsrailli bazı yetkililerin söz konusu plana katılmayacağını belirterek “Bu teklif şu an masada ve ihtiyacımız olan şey bu” diye konuştu.

 

 

Biden’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

 

 

– “Ateşkese ve Gazze’deki savaşın kalıcı bir şekilde sona erdirilmesine odaklandık.

– İsrail, kapsamlı bir öneri sundu. Yeni önerinin üç aşaması bulunuyor. İlk aşama tam bir ateşkes ve İsrail güçlerinin Gazze’deki nüfusun yoğun olduğu bölgelerden çekilmesiyle 6 hafta sürecek. Filistinliler evlerine geri dönecek. İsrail’in önerisi Katar ve Hamas’a iletildi.

– Birinci aşamanın ardından İsrail ve Hamas’ın arasındaki düşmanlığın kalıcı olarak sona erdirilmesini öngören ikinci aşamaya geçilecek. Müzakereler 6 haftadan fazla sürerse ateşkes, görüşmeler sürdüğü sürece devam edecek.

– İkinci aşamada kalan tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında takas olacak ve İsrail güçleri geri çekilecek.

– Üçüncü aşamada Gazze için büyük bir yeniden yapılanma planı olacak.

– Bu teklif şu an masada ve ihtiyacımız olan şey bu.

– Hamas artık 7 Ekim’deki gibi bir saldırı gerçekleştirecek güçte değil.

– İsrail’de bazı kişilerin bu plana katılmayacağını biliyorum. Buna hükümetten bazıları da dahil. İsrail yönetimini her türlü baskıya rağmen bu anlaşmayı desteklemeye çağırıyorum.

– İsraillilerden geri adım atıp, bu an kaybolursa ne olacağını düşünmelerini istiyorum. Bunun gibi kapsayıcı bir yaklaşımla daha güvenli bir İsrail olacaktır.

– ABD, Lübnan sınırında da bir çözüm bulunmasına yardımcı olacak.

– Bu anlaşma İsrail’in, Suudi Arabistan da dahil olmak üzere bölgedeki ülkelere daha fazla entegre olmasına yardımcı olabilir.

– Hamas bu anlaşmayı kabul etmeli. Elbette çözülmesi gereken bazı farklılıklar olacaktır.

– Filistinliler tam bir cehenneme katlandı, çok sayıda sivil öldürüldü. Bu savaşın sona erme zamanı geldi.