Beykoz’daki ormanlık alanda inşaat projesi sürüyor!

Beykoz’daki ormanlık alanda inşaat projesi sürüyor!
13 Temmuz 2022 08:25

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED raporu gerekli görmeyip onay verdiği İstanbul Beykoz’daki orman alanına yapılacak konut projesinde inşaat çalışmaları hızlandı. Bölge sakinlerinin tepkisini çeken projenin henüz tanıtımı yapılmazken binalar da yükselmeye başladı. Ağaçların yerinde yükselecek 153 yapıda 657 konut yer alacak.

 

Fotoğraf: Sözcü

 

Merter ailesine ait olan ve Özyazıcı İnşaat tarafından yapımı üstlenen projede ilk önce 428 adet villa planlanmıştı. Ancak İstanbul Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge komisyonunu blok yoğunluğunun azaltılmasına yönelik kararı üzerine bu projeden vazgeçildi. Yerine 153 blokta 657 konut yapılması kararlaştırıldı. Projede inşaat blok adedi azaldı ama inşaat yoğunluğu azalmadı. 357 bin metrekare inşaat alanına sahip proje için İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun gerekli olmadığına karar vermişti. Kirazlı Ormanları olarak bilinen bölgede yükselen ve ‘ÇED gerekli değildir’ belgesi verilen proje için arazide gerçekleştirilen ağaç kıyımı da uydudan da görülüyor.

 

108 bin metrekarelik alanda yapılaşma izni

 
Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre, 1 milyon 804 bin metrekarelik arazide Tarım ve Orman Bakanlığı 108 bin metrekarelik alanda yapılaşma izni verirken yapılar 68 bin metrekarelik taban alanını kapsayacak. 39 bin 761 metrekare ise peyzaj alanı olarak kullanılacak. Projenin maliyetinin ise 667 milyon lira olması bekleniyor. Hafriyatına Ağustos 2021 de başlanılan projenin Mart 2023’te bitirilmesi ve Aralık 2024’te iskana açılması planlanıyor. Bodrum katlar dahil “en çok 3 kat” ile yapı yüksekliği sınırlandırılan projede, 6 + 1 büyüklüğünde villalar ve 3+1, 4+1 ve 4+2 tipinde 6 daireden oluşan apartmanlar yer alacak.

 

 

“Ağaçlara zarar vermeden transfer” taahhütü

 
Projenin yapılaşmanın öngörüldüğü sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı içerisinde 14 bin 916 adet ağaç tespit edildi. Firma, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunduğu tanıtım dosyasında proje sahasında taşınabilecek durumda olan yaş ve durum oranına göre sağlıklı ağaçların, uygun bir alana, ağaçlara zarar vermeden transfer edeceğini taahhüt etti. Ancak ne kadar ağacın taşınacağının ne kadarının kesileceğinin bilgisi dosyada yer almadı.