Beyaz eşyada fiyatlar 5 yılda 5’e katlandı

Beyaz eşyada fiyatlar 5 yılda 5’e katlandı
28 Haziran 2024 07:24

Son 5 yılda enflasyon karşısında fiyat artışlarında frenli gitmeye çalışan beyaz eşya sektöründe fiyatlar 5’e katlanırken, tüketicinin talebi öne çekmeye devam ettiği belirtildi.

 

 

2019’dan bu yana beyaz eşyada fiyatların 5’e katlandığını ancak sektörün fiyatlarda büyük üreticiler ile frenli gittiğini kaydeden Profilo Türkiye Kıdemli Satış Direktörü Mustafa Işkıncı, maliyetleri tamamen yansıtmaları durumunda ise etiketlerin iki kat üstünde fiyatların olması gerektiğini kaydetti.

 

 

ÇEYİZ ERKEN ALINIYOR

 

Sözcü’de yer alan habere göre yüksek enflasyonun çeyiz alışverişlerini de öne çektiğini belirten Işkıncı, “Satışların yüzde 15’i çeyizlik satış. Beyaz eşya artık daha sonra teslim alınmak üzere alınıyor. Yüksek enflasyon döneminden önce yüzde 7-8’di çeyizlik alışveriş. Bu oran iki katına çıktı. Tüketici, parasını veriyor ürünü almıyor” dedi. Profilo olarak her yıl pazar paylarını artırdıklarını da kaydeden Işkıncı, bu yıl hedefledikleri 100 mağazanın 64’ünü açtıklarını belirtti. Işkıncı, 5 yılda pazar paylarını yüzde 25 artırdıklarını aktardı.