Beliniz ağrıyorsa…

Beliniz ağrıyorsa…
22 Şubat 2020 21:38

Türkiye de önemli bir şekilde yaygın olan, Bel ağrısı sorunları için gerekli olan şifalı armağanlara, kısaca temas etmek istiyorum: Yıl 2017 Hindistan-Rajasthan-Baran ilçesi, Karahol köyü: Karahol köyünde ikamet edenlerin ataları, 1908 yılında Afganistan’dan Karahol köyüne gitmişler. 200 dönüm narenciye bahçesi ve ayrıca zencefil yetiştiriciliği yapan Bahadır Durgut Tümerhan isimli soydaşımızla, Baran ilçesindeki camide öğle namazını kılıp camiden çıkarken tanışmak nasip oldu. Tanışma alışverişi yapıldıktan sonra, beni Karahol köyünde ki evine davet edip misafir etti. 72 yaşında olan Bahadır Durgut Tümerhan, dedi Türk kültür ve geleneklerinde, misafirlik en az üç gündür, sen bana üç gün misafir olacaksın. Seni bırakmam dedi.

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

Bahadır Durgut Tümerhan dedi ki: “Ay-Yıldızlı Bayrağın dalgalandığı Anavatanımız’dan gelmişsin. Türk Milleti, dünyanın en misafirperver milletidir.” onun için sen 7 gün bize misafir olacaksın ki, seyahatin tadını çıkarasın. Ayrıca Türklerin, halen Türk gelenek ve kültürü ile yaşamlarına devam ettiğini göresin dedi.

Üç günlük misafirlik esnasında, Karahol köyü halkı, beslenme ve şifalı bitkilerle tedavi konusunda bazı bilgileri benimle paylaştı.

Edindiğim bilgileri, siz değerli okuyucularımızla paylaşacağım:

 

REÇETE: 1-

MALZEME:

1- Yarım su bardağı rendelenmiş taze zencefil

2- Bir yemek kaşığı toz zencefil

3- Bir yemek kaşığı toz tarçın

4- Üç su bardağı su

HAZIRLANIŞI: Malzemeleri küçük bir tencereye koyun, su kaynamaya başlayınca ateşi kısın, 8 dakika kaynatın 15 dakika demlemeye bırakın.

KULLANILIŞI: Temiz beyaz bir havluyu zencefilli su ile ıslatın. Ağrı veya sert olan bölgeye kompres yapın. Bu işlemi günde üç defa yapınız.

NOT: On gün bu şekilde uygulamaya devam edin, 4 gün ara verdikten sonra tekrar kompres yapmaya devam ediniz. bu işleme 30 gün devam ediniz.

 

REÇETE: 2-

MALZEME:

1- 80 gram eritilmiş koyun kuyruk yağı

2- 100 gram süzme bal

3- 80 Gram rendelenmiş taze zencefil

HAZIRLANIŞI: Bu malzemeleri iyice karıştırıp, belinizin ağrıyan bölgesine sarın. Bu işleme her gün sabah değiştirip, 5 gün devam ediniz. 10 Gün ara verdikten sonra tekrar başlayın.

 

REÇETE: 3-

MALZEME:

1- Üç Yaprak lahana

2- 50 gram toz zencefil

3- bir yemek kaşığı mısır unu

HAZIRLANIŞI: Üç lahana yaprağını lapa haline getirin, zencefil ve mısır ununu hamur yapın, lapa haline getirilen lahana ile beraber karıştırıp, bez üzerine serip ağrıyan yere bağlayın. Ayrıca bezin üzerini streç film ile 4-5 defa sarın ki akmasın.

 

REÇETE: 4-

MALZEME:

1- İki yemek kaşığı toz zencefil

2- İki yemek kaşığı taze çekilmiş karabiber

3- yeterince zeytinyağı

NOT: Karabiber’i evde kendiniz çekiniz. Kesinlikle hazır toz karabiber kullanmayın.

HAZIRLANIŞI: Malzemeleri karıştırıp hamur haline getiriniz. Hamur haline getirilen malzemeyi temiz beyaz bez üzerine serin, ağrıyan bölgeye bağlayın. Bu işlemi 24 saatte bir tekrarlayın.

NOT: Sürdüğünüz bölgeyi arap sabunu ile yıkayın.

 

REÇETE: 5-

MALZEME:

1- Üç yemek kaşığı toz kekik

2- Bir yemek kaşığı toz zencefil

3- Bir su bardağı su

HAZIRLANIŞI: Kaynamakta olan suyu ocaktan indirin, malzemeleri hava almayan bir kavanoza koyun, 30 dakika bekletin, bu suya beyaz bir havluyu batırıp iyice ıslattıktan sonra ağrıyan yere bağlayın. Bu işleme günde 2-3 kere yapın. En az 30 gün bu uygulamayı yapınız ki, şifaya kavuşasınız.

Cenab-ı Allah, cümle Türk İslam dünyasına, şifayı mahrum etmeyen kullarından eylesin. Amin

Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağının göklerde dalgalanması uğruna canlarını feda eden, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, cümle Vatan şehitlerini, hafız Feyzullah hocayı ve ziraatçı Mustafa Amcayı rahmetle, Gazileri minnetle anıyor, hastalara acil şifalar diliyorum.

 

 

ÖZDEYİŞLER:

 

”Milletlerin akıl ve irfanı, kısa ve özlü olan atasözlerinde gizlidir” (William PENN)

1- Çalışarak üretim yapmak, ibadetin yarısıdır. (Hafız Feyzullah değerli)

2- İyi bir kitap, şifa arayan insana hayat veren ve iradesini güçlendiren en iyi ilaçtır. (Numan Aladağ)

3- Hastalıkların sizin ziyaretinize gelmesini istemiyorsanız o zaman, kitap okumayı ihmal etmeyin; çünkü o en doğal ilacınızdır. (Numan Aladağ)

4- Bilgi birikimi olan bilim adamı ve mucitlerin, zekalarını yazarak ve kitaplarla destekleyip beslenmeyen milletler, daima acı çekmeye mahkümdur. (Numan Aladağ)

5- En etkili şifa kaynağı ve mutluluk, atalarından kendisine faydalı mirasları not edip devam ettirmektir. (Numan Aladağ)

6- Kitap, çocuğu olmayan bir ailenin, çocuğa olan hasretlerini giderir. (Numan Aladağ)

7- Kitap okumadan büyüyen çocuk, meyvesiz ağaç gibidir. (Ziraatçi Mustafa Amca)

8– Kitap sessiz öğretmenimizdir. (Ziraatçi Mustafa Amca)

9- kitap okuyan meyve ağacı gibi meyve verir. (Ziraatçi Mustafa Amca)

10-Sağlığımız için, çalışıp üretmek ibadet duygusu ile yapılırsa daha faydalı olur. (Ziraatçi Mustafa Amca)

11- Bir yere misafir olarak gittiğiniz zaman, eli boş gitmeyin. Size misafir olarak gelenleri de, eli boş göndermeyin. (Ziraatçi Mustafa Amca)

 

 

 


Yazarın Son Yazıları:
Öğretmen üretimin rehberidir
Tatlı patatesle tanışın
Bu 10 Kasım, onu anlamaya çalışalım!