Belgesel desteğinde en büyük pay, AKP’li başkanın vakfına verildi

Belgesel desteğinde en büyük pay, AKP’li başkanın vakfına verildi
16 Ağustos 2023 07:32

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 6,7 milyon TL’lik belgesel desteğinde en büyük pay 300 bin TL ile eski AKP Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan’ın başkanlığını yaptığı vakfın projesine verildi. 42 proje arasında Sanat Yönetmeni Mediha Didem Türemen’in belgeseli projesi de 300 bin TL’lik desteğe hak kazandı.

 

 

 

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra sinema meslek birliklerinden temsilcilerinden oluşan Sinema Destekleme Kurulu, “Desteklenmesi Uygun Bulunan Belgesel Film Yapım Projeleri”ni belirledi. Bu yıl 178 adet belgesel film yapım projesinin başvurduğu değerlendirme sonucunda 42 projeye 6 milyon 750 bin TL’lik destek verilmesi kararlaştırıldı.

Projelere 100 bin TL’den başlayarak, çeşitli kademelerde destek sağlanırken en yüksek tutar 300 bin TL olarak belirlendi. 300 bin TL’lik desteğe ise yalnızca iki proje layık görüldü. Bu yapımlardan birisi Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı’nın (TDPV), “23 Kırımdan Doğan Güneş: Gaspıralı” isimli belgesel projesi oldu.

 

 

Yönetim Kurulu eski AKP’li vekillerden oluşuyor

 

 
AKP’den 23 ve 24. Dönem Kırşehir Milletvekili olarak TBMM’ye giren Abdullah Çalışkan’ın başkanlığını yaptığı TDPV’nin yönetim kurulunda eski AKP’li milletvekilleri Ayşe Türkmenoğlu, İhsan Şener, Ömer Selvi, Ebubekir Gizligider, Şevket Köse ve Zeynep Yıldız bulunuyor. Ayşe Türkmenoğlu ile İhsan Şener, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak da görev yapıyor.

 

 

İkinci en yüksek destek Türemen’e verilecek

 
Öte yandan en yüksek tutar olan 300 bin TL’lik desteğe hak kazanan ikinci proje de “Zamansız” adlı belgesel ile Mediha Didem Türemen’in projesi oldu. Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne filminin yapımcısı olarak bilinen Türemen, en iyi sanat yönetmeni dalında 2015’te Altın Portakal’a aday gösterildi. Fotoğraf dalında Roma Trienali’nden, gravür dalında da birçok bienal ve müzeden davet alan Türemen, kâğıt üzerinde yapılmış eserler kategorisinde de Lorenzo il Magnificio ödülünü kazandı.

 

 

Destek tutarı 26,4 milyon TL’ye ulaştı

 
Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl 34 senaryo projesine 1,3 milyon TL’lik destek kararı aldı. 51 kısa kurmaca film yapım projesi için de 3,2 milyon TL’lik destek kararı alınırken, altı kısa animasyon film yapım projesine de 595 bin TL’lik destek sağlanmasına karar verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023’te sinema sektörüne aktardığı destek tutarı 26,4 milyon TL’ye ulaştı.