Bazı CHP kurmaylarına göre kongre ‘zorlu’ tercih!

Bazı CHP kurmaylarına göre kongre ‘zorlu’ tercih!
7 Haziran 2023 08:42

Seçimlerin ardından “değişim” talebinin yükseldiği CHP’de yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ilk toplantısını yaptı. 28 Mayıs’tan bu yana bir dizi toplantının ve ikili görüşmenin yapıldığı CHP’de seçim sonuçlarına dair değerlendirmeler yerini büyük kurultay ve yerel seçime bıraktı.

 

Fotoğraf: CHP

 

Kurultay sürecinin startını veren, il ve ilçe kongrelerini başlatma kararı alan CHP’li kurmaylara göre kurultayın ne zaman yapılacağına verilecek yanıt “zor tercihten” geçiyor. Yeni MYK’de görev alan isimler kendilerinin “ateşten gömlek” giydiğini ifade ederken yerel seçime dair başarının sırrı için de parti içerisindeki dengeleri işaret ediyor.

 

 

‘DİNAMİZM GEREKLİLİĞİ’

 

 

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre CHP’de merakla beklenen yeni MYK, Kılıçdaroğlu tarafından “değişim” göstergesi olarak nitelendi. Büyük çoğunluğu yenilenen, bazı birimlerin kapatıldığı yeni MYK’nin ilk toplantısında gündem partinin kongre süreci oldu.

Edinilen bilgiye göre kurmaylar nasıl bir yol haritası benimsenmesi gerektiğine dair karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Parti teşkilatındaki talepler doğrultusunda “dinamizm” gerekliliğine vurgu yapan CHP’lilere göre mahallelerde kurulacak sandıklar bu süreçte açığa çıkan umutsuzluğu kıracak etkiye sahip olacak. İl ve ilçelerdeki kongrelerinin startını veren ve delege yapısının yeniden belirleneceği CHP’de kongre için ise iki farklı görüş hakim.

 

 

‘DÖRT AYIN SONUNDA KONGREYE GİDİLMİŞ OLUR’

 
Mayıs 2023 seçimleri nedeniyle temmuz ayına ertelenen büyük kurultayın yapılması halinde parti Mart 2024’teki yerel seçimlere yeni bir yönetimle gidecek. Partinin ikinci yolu ise “hukuki dayanağın olduğu” ifade edilerek büyük kurultayın seçimlerin sonrasına ertelenme ihtimali.

Kongre için “zorlu tercih” nitelemesi yapan CHP’li kurmayların bir kısmına göre ilk MYK toplantısında alınan karar oldukça açık. CHP’li bir MYK üyesi, yerel seçimlerden önce partinin büyük kurultaya gideceğini işaret ederek, “Kongre takvimi başladı; dört aylık süreç büyük kurultay takvimidir. Dört ayın sonunda kurultaya gidilmiş olunur” dedi. Bu görüşe göre CHP sonbaharda yani ekim ayının ortasında kurultaya gidebilir.

 

 

‘DÖRT AY SONRAKİ TABLONUN GEREKTİRDİĞİ GİBİ DAVRANILABİLİR’

 
CHP’de kongre sürecinin başlatılmasına rağmen kurultaya gidilmemesi ve yerel seçimlerin sonrasına ertelenmesi de bir seçenek olarak masada duruyor.

Kılıçdaroğlu liderliğinde yerel seçimlere gidilebileceğini ifade eden bir kısım partili “zor tercihin” nedeninin Türkiye’nin siyasal koşullarında yattığını ifade ediyor. “Dört ay sonraki tablonun gerektirdiği gibi” davranılabileceğini ve bu yönde kurultay kararının verilebileceğini ifade edenler süreç içerisinde “zor tercihin” netleşeceğini belirtiyor.