Bayram fiyatları uçtu: Otobüs 12, uçak 40, araç kiralama 50 bin…

Bayram fiyatları uçtu: Otobüs 12, uçak 40, araç kiralama 50 bin…
6 Haziran 2024 06:34

Kurban Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla kimileri tatil, kimileri de memleketine gitmenin planlarını yapmaya başladı. Ulaşım şirketleri gelen yoğun talebe karşılık verebilmek için kara, hava ve demir yolunda ek seferler konulmaya başlandı. Ancak fiyatlar uçmuş durumda.

 

 

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli’nin haberine göre bayram öncesi bilet ücretlerine yüzde 20-30 zam geldi.

İstanbul’dan Anadolu’nun yakın bir şehrine 4 kişilik bir ailenin gidiş dönüş otobüs maliyeti 12 bin lirayı bulurken aynı güzergâh için uçak bilet ücretleri 40 bin lirayı geçiyor. Beş günlük araç kiralama masrafı ise akaryakıt ile 30 bin liraya çıkıyor.

 

Otobüs şirketi yetkilileri “Ramazanda böyle bir yoğunluk yaşamadık. Kurban Bayramı daha hareketli geçiyor. Fiyatlarda kısmen bir artış var. Bunun sebebi akaryakıt ücretleri değil. Yaşanan yoğunluk sebebiyle daha fazla ek sefer koyduk” diyor.
Bayram tatilinde bir diğer ulaşım alternatifi olan araç kiralamaya da yoğun ilgi var. Çoğu şirkette araç kalmamış durumda. Bayram döneminde en düşük model aracın günlük kiralama ücreti 2 bin liradan başlıyor.

Beş günde bir kiralık otomobile bayram süresi boyunca 20 bin lira kadar akaryakıt koyulması mümkün. Bu da yine toplamda 30 bin lirayı geçiyor.