Başörtüsü teklifi görüşmeleri Mart ayını bulacak!

Başörtüsü teklifi görüşmeleri Mart ayını bulacak!
5 Şubat 2023 10:31

AK Parti ve MHP, ortak imzayla Meclis’e sunduğu başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği teklifinin virgülüne dokundurmadı.

 

 

 

 

Muhalefet partileri de önerileri dikkate alınmayınca komisyon görüşmelerini terk etti. Meclis Anayasa Komisyonu’nda AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilen teklifin şimdi genel kurula ne zaman getirileceği merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında tarih vermedi, “İnşallah yakın bir zamanda anayasa değişikliği teklifimizin Genel Kurul görüşmeleri başlayacak” demekle yetindi.

 

 

AK Parti yetkilileri de henüz bir takvim belirlenmediğini söylüyor. Seçime kısa bir süre kala Meclis’e sunulan kanun teklifleri yasalaştıktan sonra anayasa değişikliğinin ele alınabileceğini söyleyen yöneticiler, “Teklif muhtemelen şubat ayı sonu mart ayı başı genel kurulda görüşülür” değerlendirmesi yapıyor. Komisyon görüşmelerinde önerileri dikkate alınmayan muhalefet partilerinin genel kurul oylamasına da katılması beklenmiyor. Bu durumda teklifin en azından referanduma sunulması için gereken 360 oya ulaşması da mümkün görünmüyor.