Başkan Savaş’ın iki hafta önceki sözleri gündemde!

Başkan Savaş’ın iki hafta önceki sözleri gündemde!
8 Şubat 2023 08:54

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, kentleri yıkıma uğratan büyük depremlerden 2 hafta önce yaptığı açıklama yeniden gündem oldu. Depreme hazırlıklı olmadıklarını söyleyen Savaş, hükümetle uyum içinde çalışamadıklarını, gönderdikleri yazılara cevap alamadıklarını anlatıyor.

 

 

Depremin vurduğu kentlerden Hatay’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın 2 hafta önce konuk olduğu bir programında sarf ettiği sözler yeniden gündem oldu. Savaş, katıldığı ’40’ adlı programda Hatay’ın depreme hazır olmadığı konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunuyor.

 

“Hatay, yıkıcı bir depremin tekrarına hazırlıklı mı?” sorusuna Savaş, “Değil” yanıtını veriyor. Bakanlıktan deprem hazırlığı konusunda gönderdikleri yazılara karşılık alamadıklarını söyleyen Savaş, hükümetin kendilerini yok saydıklarını vurguluyor.

 

“BAKANLIK 5,5 YILDIR CEVAP VERMİYOR”

 

 

Savaş’ın programdaki sözleri şöyle:

 

 

“Hazırlıklı olması için genel hükümetle belediyelerin işbirliği yapması lazım. Biz, ne kadar yazı göndersek, özellikle bakanlıklara, bunların çok büyük kısmı bize cevap olarak bile gelmiyor. Antakya’nın en üst mahallelerinde heyelan bölgesi vardır, bir kısmı mezarlık olarak kullanılan, 37 dönümlük bir arazi, orayla ilgili bir kentsel dönüşüm istedim, her şeyi yaptık, 5 buçuk yıldır bize bakanlık cevap bile vermiyor! Cevap vermeyen bakanlıkla deprem eşgüdümünü yapıp da depremden korunmak için ne yapabilirsiniz? Hükümet bizleri yok sayıyor, görmezden geliyor. Bütüncül bir politika, bütüncül düşünen hükümet ve belediyelerle birlikte olur. Maalesef hükümet bizleri yok sayıyor, görmezden geliyor.”