Başkan Duran: Mücadeleyi sonucu ne olursa olsun sürdüreceğiz!

Başkan Duran: Mücadeleyi sonucu ne olursa olsun sürdüreceğiz!
26 Haziran 2024 07:20

Antalya’nın Demre ilçesinde doğal ve arkeolojik sit alanı Kekova bölgesindeki Üçağız köyü iskelesinin 10 yıllığına kiralanmasına ilişkin ihale, tüm tepkilere rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. Demre Belediyesi’nin de 8 milyon 200 bin lira teklif verdiği ihaleyi Anadolu Yatçılık, 27 milyon lira bedelle kazandı. Demre Belediye Başkanı Fahri Duran, ihalenin iptali için dava açacaklarını belirtti.

 

 

Demre Belediyesi, köylüler ve çevrecilerin tüm tepkileri ve direnişine rağmen Kekova bölgesindeki Üçağız köyü iskelesinin ihalesi, Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. Bölge sakinleri, ihalenin iptal edilmesi talebiyle eylem yapmış, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na çağrıda bulunmuştu.

İhaleyi, 27 milyon bedelle Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı. İhaleye Demre Belediyesi de girdi, ancak 8 milyon 200 bin rakamına çıkabildi. Önceki yıllarda iskelenin verildiği MUÇEV ise ihaleden çekildi.

 

 

“Mücadeleyi sonucu ne olursa olsun sürdüreceğiz”

 

 

İhale sonrası açıklama yapan Demre Belediye Başkanı Fahri Duran, ihalenin iptali edilmesi için dava açılacağını söyledi. Duran, şunları kaydetti:

 

“Üçağız için vermiş olduğumuz mücadeleyi sonucu ne olursa olsun sürdüreceğiz. Bugün gerçekleşen ihalede, Üçağız halkına ve belediyenin ihaleye katılmasına saygı duyan bir çok firma ihaleden çekilmesine rağmen, Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret AŞ isimli firma çok yüksek bir bedelle ihaleyi kazanmıştır.

Nitekim bu sonuç bizlerin ve Üçağızlı hemşehrilerimizin kararlı duruşunda en ufak bir değişiklik yaratmayacaktır. Mahallelilerimizle vermiş olduğumuz mücadele öncekinden daha güçlü şekilde devam edecektir”