Başarı cezasız kalmaz örneği!

Başarı cezasız kalmaz örneği!
28 Temmuz 2023 09:47

Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı başlattığı ‘Değişim ve Adalet Yürüyüşü’ nedeniyle CHP’den ihraç edilen Tanju Özcan, Bolu’da üç dönem belediye kazanan AKP’yi son yerel seçimlerde yenilgiye uğrattı. Özcan’ı ihraç eden Kılıçdaroğlu’nun ise herhangi bir seçim başarısı olmadığı biliniyor.

 
Seçim yenilgisinin ardından CHP’de başlayan ‘değişim’ tartışmaları ihraçla sonuçlandı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı başlattığı ‘Değişim ve Adalet Yürüyüşü’ nedeniyle CHP’den ihraç edildi.

Tanju Özcan, üç dönem CHP Bolu milletvekilliği yapmış ve son yerel seçimlerde de Bolu’da belediye başkanı seçilmişti. Özcan, 2004 yerel seçimlerinden beri AKP’nin sürekli iktidar olduğu Bolu’da CHP’nin belediye kazanmasını sağlamış bir isim olarak dikkat çekmişti.

Bolu’da 2004 yerel seçimlerinde CHP adayı Yüksel Ceylan yüzde 38,62 oy alırken AKP adayı Alaaddin Yılmaz yüzde 47, 27 ile belediye başkanlığını kazanmıştı.

2009 yerel seçimlerinde belediyeyi yüzde 43, 3 oy oranıyla yine AKP’li Alaaddin Yılmaz kazanmış 2014 yerel seçimlerinde Yılmaz bu oy oranını yüzde 49,6’ya çıkararak belediyeyi almıştı.

2019 yerel seçimlerinde ise Tanju Özcan, yüzde 52,71 oy oranıyla seçimleri kazandı. Bolu’da sürekli kaybeden CHP, bu seçimlerle belediyeyi kazandı.