‘Baro başkanları gelmedi’ iddiasını komisyon tutanakları yalanladı!

‘Baro başkanları gelmedi’ iddiasını komisyon tutanakları yalanladı!
6 Temmuz 2020 10:07

Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, AKP Grup Başkan Vekilleri Bülent Turan ve Cahit Özkan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, baro başkanlarının komisyona çağrıldıkları fakat gelmedikleri yönündeki açıklamalarını komisyon tutanakları yalanladı. Konuyla ilgili CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in meclis tutanaklarındaki konuşmasında, “7 baro başkanının Komisyona davet edilmesiyle ilgili dilekçe verdim. Sayın Başkanlığınız bunu uygun görmedi. Bunun yanında, baro başkanlarımız bugün tarihli dilekçeyle toplantıda hazır bulunmak istediklerini bildirdiler” ifadelerinin yer aldığı görüldü.

 

 

Sözcü’den Ali Ekber Şen’in haberine göre Avukatlık Kanunu’nda değişiklik öngören ve çoklu baro sistemi getiren teklifin görüşülmesi sırasında TBMM Adalet Komisyonu’nda sert tartışmalar yaşanırken, baro başkanlarının da Meclis bahçesindeki nöbeti sürüyor.

Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, AKP Grup Başkan Vekilleri Bülent Turan ve Cahit Özkan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, baro başkanlarının komisyona çağrıldıkları fakat gelmedikleri yönündeki açıklamalarından önce Adalet Komsiyonu’nda kayda geçen bir konuşma açığa çıktı.

 

 

TUTANAKLARDA YER ALDI

 

 

TBMM Adalet Komisyonu’nun 2 Haziran tarihindeki toplantısına ait tutanaklara bakıldığında, Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in, tutanağa geçirilmesini isteyerek söz aldığı görülüyor. Komisyon Başkanı Tunç söz veriyor ve Antmen şöyle konuşuyor:

* Teşekkür ederim Sayın Başkanım. Ben tutanağa geçmesi anlamında ve usul açısından arz ediyorum: 1 Temmuz 2020 tarihinde Başkanlığınıza 7 baro başkanının bunların içinde İstanbul, Ankara, İzmir baro başkanları ile kadın baro başkanları Trabzon, Kocaeli, Düzce ve Kayseri Baro Başkanı akil bir başkan olarak Komisyona davet edilmesiyle ilgili dilekçe verdim.

* Sayın Başkanlığınız bunu uygun görmedi, tutanağa geçmesi için arz ediyorum. Bunun yanında, baro başkanlarımız bugün tarihli dilekçeyle toplantıda hazır bulunmak istediklerini bildirdiler. Komisyonumuza ve bir de ekine 80 baro tarafından imzalanmış çoklu baroya karşı olduklarına dair bildirgelerini de sundular. Ben bunu Komisyona arz ettim, tutanağa geçmesi için söylüyorum.

Oturum Başkanı Yılmaz Tunç, teşekkür ettikten sonra yeniden söz alan Antmen, “Son olarak Sayın Başkanım, Barolar Birliği temsilcimiz burada ama Avukatlık Kanunu’na göre Barolar Birliği baroları temsil eder ama avukatları temsil etmez burada avukatları baro başkanları temsil etmeliydi diyorum. Saygılar sunarım.” ifadelerini kullandı.