Bakan Nebati ‘kaynak’ dedi, ‘miktar’ vermedi!

Bakan Nebati ‘kaynak’ dedi, ‘miktar’ vermedi!
25 Ekim 2022 10:00

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği söyleşide Türkiye’nin Rusya ile ekonomik ilişkilerinin yasal olduğunu belirtti. Öte yandan Nebati, Türkiye’de yurttaşların çektiği ‘acı’ konusunda da açıklamalarda bulundu.

 

Fotoğraf: Nureddin Nebati Twitter

 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İngiliz Financial Times gazetesine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Rusya ile ekonomik bağları “iyi komşuluk ilişkileri” olarak niteleyen Nebati, “içeride ve dışarıda bazı muhalefet elementlerinin ülkenin finansal bağlantıları üzerinde kasten şüphe yarattığını” söyledi.

 

 

“HER ŞEY YASAL YOLLARDAN BİZE GELİYOR”

 
Bloomberg HT’nin haberine göre; ABD ve Avrupa Birliği yetkilileri Rusya yaptırımlarına ilişkin Türkiye ziyaretlerini son dönemde sıklaştırmıştı. Bakan Nebati Türkiye’nin Rusya ile ekonomik ilişkilerinin “yasal” olduğunu belirtti.

Bakan Nebati “Türkiye uluslararası finans sistemi içinde çok dikkatli hareket eden bir ülke. Uluslararası finans sistemi içinde ihlal yaratacak adımlar atan bir ülke değiliz. Bu konuda çok netiz. Her şey yasal yollardan bize geliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

‘KAYNAK’ DEDİ, ‘MİKTAR’ VERMEDİ

 
Nebati, FT’ye verdiği söyleşide Türkiye’nin Rusya’dan aldığı gazda iskonto için girişimlerde bulunduğunu ayrıca Gazprom’a ödemelerin ertelenmesinin de istediğini belirtti. Nebati, iki konuda da iyi haberler beklediklerini söyledi.

Bakan Nebati söyleşide Rusya nükleer kamu idaresi kanalıyla Türkiye’ye Akkuyu’daki santralin inşası için kaynak transferi yapıldığını doğrularken, söz konusu kaynağın miktarıyla ilgili bilgi vermedi.

2022 için 28 milyar dolara ulaşan net hata noksan kalemine ilişkin de yorum yapan Bakan Nebati bu rakam içinde muhasebeleştirilmemiş turizm gelirlerinin önemli yer tuttuğuna inandığını söyledi.

 

 

‘TÜRK VATANDAŞI SANCILI SÜREÇTEN GEÇİYOR’

 
Bakan Nebati söyleşide birçok Türk vatandaşının sancılı bir süreçten geçtiğini ancak hükümetin asgari ücrete yapılan iki artışı da içermek üzere sosyal transferler yoluyla bu sancılı sürecin etkilerini sınırlamaya çalıştığını belirtti.