Bahçeli: Recep Tayyip Erdoğan güç çılgınlığıyla yoldan çıktı

Bahçeli: Recep Tayyip Erdoğan güç çılgınlığıyla yoldan çıktı
10 Mart 2014 13:05

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Samsun’un Bafra İlçesi’ndeki mitingde yaptığı konuşmasında, “Recep Tayyip Erdoğan bu güç çılgınlığıyla yoldan çıktı. Kimseyi benimsemiyor” dedi.

 

 

Geceyi Samsun’da geçiren MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Bafra İlçesi’nde düzenlediği mitinge katıldı. Burada partililerin sevinç gösterileriyle karşılandı. Ellerine Türk Bayrakları ve parti bayrakları alan partililer, ‘Devletin başına Devlet gelecek’ sloganları attı. MHP Lideri Bahçeli partilileri selamladıktan sonra konuşma yaptı.

 

 

TEK ADAMLIK HEVESİ

 

Anayasaya göre Recep Tayyip Erdoğan’ın yasama ve yürütmede etkinlik ve denetim sağladığını söyleyerek, “Bununla yetinerek bağımsız yargıyı sarsmadan bağımsız yargıyı oynamadan, onu yıpratmadan, itibarsızlaştırmadan devam etmiş olsaydı, Meclis’teki çoğunluğu ve tek başına hükümeti, bu millete yapılabilecek çok büyük hizmetleri gerçekleştirebilirdi. Hiçbir hizmet olmadı demek doğru olmaz. Ancak milletimizin sorunlarını çözmek için yıllardır tek başına iktidarı umutlayan bir ülkede yoksulluğun, işsizliğin, kimsesizliğin, esnafın çiftçinin herkesin sorunlarının çözüleceği beklentisi karşılık bulamamıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi bu yılları heba etmiştir. Ancak sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ne olduysa oldu, nerenin telkini altında kaldıysa kaldı. Yasama ve yürütmedeki kuvvetler ayrılığının ikisine sahip olmayla yetinmedi. Bir güç alanı yaratmak, daha güçlü olmak, ‘ben ben’ demek, tek adama doğru heveslenmek gibi bir ihtirasa büründü” dedi.

 

 

2 GİZLİ GÜNDEM

 

2010 yılında yapılan 28 maddelik anayasa değişikliğinin içerisinde 2 gizli gündemin olduğunu dile getiren Bahçeli, “Bunlardan bir tanesi Anayasa Mahkemesi’nin yapısını değiştiren madde, ikincisi de Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu oluşturan madde. İşte bunlar Recep Tayyip Erdoğan beye üç beş danışmanının Türkiye’de değişim ve dönüşüm projesinin alt zeminini oluşturabilecek iki gizli gündemdi. 2010 yılından itibaren bu konularda gittikçe etkin oldu ve en sonunda da Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu bir kez daha değiştirerek Adalet Bakanını daha yetkili kılmak suretiyle yargıyı kuşattı, siyasallaştırdı, şimdi de AKP’leştirdi” diye konuştu.

 

 

KİMSEYİ BEĞENMİYOR

 

Başbakan Erdoğan’ın güç çılgını olduğunu dile getiren MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Kimseyi beğenmez hale geldi. Partilerden gelen milletvekillerine sorun bakalım demokratikleşme paketi denen zırvayı kendilerinin haberi olmuş mudur. Yoksa Oslo’da başlayan, İmralı’da duraklanan Kandil’de düğümlenen bir ihanet yolunda haberi var mıdır. Bu Adalet ve Kalkınma Partililerin” diyerek şöyle devam etti:

 

SENENİN YARISI BAŞKA ÜLKELERDE

 

“Recep Tayyip Erdoğan bu güç çılgınlığıyla yoldan çıktı. Kimseyi benimsemiyor. Senenin yarısı Türkiye’de, yarısı başka ülkelerde. Orta Asya’ya çok nadir gitti. Ama Ortadoğu’da önce resimleri, sonra kendisi Gazze, Filistin derken Ortadoğu’nun her tarafında güya padişah sultan özellikleriyle bir büyük propagandanın altında kaldı. Bu da Ortadoğu Büyük Projesi’nin eş başkanı olarak bu görevi üstlendiğini söyledi. Kendisine bir misyon yükledi. Neymiş bu eşbaşkanının görevi demokrasi, özgürlük, getirmekmiş. Ortadoğu’da yeni bir siyasi rejim oluşturmaktı. Şimdi Sayın Başbakan Ortadoğu’nun halinde ne olduğunu biliyor musun. Hadi şimdi Mısır’a git. Hadi Şimdi Suriye’ye, Filistin’e, Tunus’a git. Bir Arap Baharı aldatmacasıyla kan gölü oldu yolsuzluk ve rüşvet ayyuka çıktı.”

 

17 ARALIK AKP YÖNETİCİLERİ AÇISINDAN YÜZ KARASI

 

Suriye’de iç savaşın yaşandığını dile getiren Devlet Bahçeli, 130 bin insanın hayatını kaybettiğini, 2 milyon insan Suriye’yi terk ettiğini vurguladı. Bahçeli şöyle devam etti:

 

“700 bini hala arkası geliyor Türkiye’ye sığınmış. Türkiye’de bu kadar işsizimiz, acımız varken bir de Suriye’den gelenlerle uğraşıyoruz. İnsanlık olarak da bunu yapmak durumundayız. Yoksa hududa dayanmış alsan bir türlü, almasan bir türlü. Almazsan sınırda aç geri göndersen hayatından olacak. Böyle bir durumda da almak durumunda kalıyoruz. Fakat bunların hepsi yanlış politikalardan dolayı oldu. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yolsuzluk ve rüşvetler olmuştur. Bunlara hiçbir şey söylenenecek söz değil. Ancak bu olaylar 17 Aralık itibariyle düşündüğünüzde 17 Aralık Türk milleti için bir kara gündür. 17 Aralık Adalet ve Kalkınma Partisi özellikle de yöneticileri açısından bir yüz karasıdır. Bu 17 Aralık Türkiye’de en büyük yolsuzluk ve rüşvetin gerçekleştiği bir dönemin başlangıcı olmuştur.”