‘AYM’ye göre Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi yok hükmünde’

‘AYM’ye göre Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi yok hükmünde’
5 Haziran 2024 05:40

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik AYM’nin kararının gerekçesi henüz açıklanmadı. Sözcü’den Can Bursalı‘nın edindiği bilgilere göre yüksek mahkeme, ‘Hak ihlali tespitlerine rağmen vekilliğin düşürülmesi yok hükmünde’ görüşünde…

 

 

Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Gezi davası tutuklusu Can Atalay, yüksek yargıda yaşanan kriz nedeniyle hapishaneden çıkamadı ve milletvekilliği düşürüldü.

30 Ocak’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın okuduğu karar ile Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine karşı, hem TİP ve CHP hem de Atalay’ın avukatları Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir başvuru yaptı.

 

 

GEREKÇE 100 GÜNDÜR YOK

 

 

Yüksek mahkeme, yapılan son başvuruda karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. 22 Şubat’ta oy çokluğuyla bu kararı alan Anayasa Mahkemesi, gerekçesini daha sonra açıklayacağını duyurdu. Ancak aradan yaklaşık 100 gün geçti, kararın gerekçesi açıklanmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la AKP Genel Merkezi’nde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, görüşmeden gündeme getirdiği konulardan biri de, Gezi davasıydı. SÖZCÜ’nün yargı kulislerinden edindiği bilgiye göre, Erdoğan – Özel görüşmesinden sonra Gezi davasıyla ilgili ilk adım atılıyor.

 

 

“VEKİLLİĞİN DÜŞÜRÜLMESİ YOK HÜKMÜNDE”

 

 

Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili başvuruda karar verilmesine yer olmadığına hükmeden AYM’nin, verdiği iki hak ihlali kararına atıf yaptığı iddia ediliyor. Yüksek mahkeme, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 25 Nisan 2022’de verdiği mahkumiyet kararlarından sonra Atalay’ın milletvekili seçilmesine rağmen cezaevinden çıkamamasına yönelik hak ihlali tespit etti. Ancak bu hak ihlali kararına hem 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hem de Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin ikişer kez bu karara uymaması nedeniyle karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçesinde, hak ihlali kararlarına rağmen Yargıtay’ın Gezi davasındaki kararları kısmen onamasının ve bu nedenle Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ‘yok hükmünde’ görüldüğü ileri sürülüyor.