Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının gizli tanığı Serdar Sertçelik yakalandı

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının gizli tanığı Serdar Sertçelik yakalandı
31 Mayıs 2024 07:28

Ayhan Bora Kaplan davasının firari gizli tanığı Serdar Sertçelik Macaristan’da tutuklandı.

 

Ayhan Bora Kaplan davasının hem sanığı hem de “M7″ kod adlı gizli tanığı olan Serdar Sertçelik’in Macaristan’da tutuklandığı bildirildi.

Firar ettiği ortaya çıkınca hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan Sertçelik’in 6 Temmuz’a kadar geçici olarak tutuklandığı öne sürüldü.

 

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLADI

 
İçişleri Bakanlığı, Ayhan Bora Kaplan organize suç örgütü yöneticilerinden olan Sertçelik Macaristan’da yakalandığını açıkladı.

Bakanlığın X hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Ayhan Bora Kaplan organize suç örgütünün üst düzey yöneticilerinden olan, mal varlığı değerlerinin meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, kasten öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçlarından kırmızı bülten ile 17 Mayıs 2024 tarihinden itibaren uluslararası seviyede aranan Serdar Sertçelik, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve MİT’in müşterek çalışmaları sonucu Macaristan’da yakalandı.”

 

İADESİ İÇİN ADLİ SÜREÇ BAŞLATILDI

 
Öte yandan güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, MİT, Fransa’nın başkenti Paris’te olduğu düşünülen Serdar Sertçelik’in, Karadağ’da olduğunu tespit etti. Serdar Sertçelik’in yeri, anında Adalet Bakanlığı ile paylaşıldı. Eş zamanlı olarak Interpol tarafından Sertçelik hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı. Hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldığını öğrenen firari Sertçelik, Karadağ’dan kara yolu ile Sırbistan üzerinden Macaristan’a kaçtı. Macaristan sınırında Gürcistan sahte pasaportu ile yakalanan Sertçelik’in iadesi için Adalet Bakanlığı tarafından adli süreç başlatıldı.