Atılım Üniversitesi’nin yüz yüze sınav kararına tepki: Kaygılıyız!

Atılım Üniversitesi’nin yüz yüze sınav kararına tepki: Kaygılıyız!
8 Kasım 2020 10:36

Korona virüsü (Covid-19) salgını sonbahar aylarıyla birlikte etkisini artırırken salgına karşı alınan önlemlere de her gün bir yenisi daha ekleniyor. Pandemi koşullarında üniversitelerin büyük kısmı da güz dönemini uzaktan eğitimle ve uzaktan sınav yöntemlerini uygulayarak geçiriyor.

 

 

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Ankara’da bulunan Atılım Üniversitesi ise ağustos ayında aldığı karar uyarınca kasım ayı içerisindeki sınavları yüz yüze kampüs içerisinde yapmaya hazırlanıyor. Öğretim üyelerine sınavların yüz yüze yapılacağına dönük e-postalar atılırken öğrenciler ise diğer üniversitelerdeki gibi sınavların online olarak yapılmasını talep ediyor.

 

‘ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN SINAVLARIN YÜZ YÜZE YAPILMASI TALEP EDİLDİ’
Atılım Üniversitesi yönetimi, sağlık meslek örgütlerinin Ankara’daki vaka ve hastane doluluk oranlarının yüksek olduğunu ifade ettiği dönemde sınavları yüz yüze yapacak. Güz döneminde de bazı derslerin yüz yüze verildiği üniversitenin fakülte yönetimleri, rektörlüğün sınavların da yüz yüze yapılması yönündeki talebini içeren e-postaları öğretim üyelerine gönderdi.

İşletme Fakültesi Dekanlığı tarafından öğretim üyelerine gönderilen e-postada sınavların yüz yüze yapılmasına ilişkin, “Atılım Üniversitesi Rektörlüğünden gönderilen bir yazıda ‘Bildiğiniz gibi Üniversite Senatomuz 2020-2021 Güz dönemine ilişkin olarak ara sınavların ve yarıyıl sonu sınavlarının yüz yüze yapılması yönünde karar almıştır. Sınavlardan bir veya bir kaçının uzaktan yapılır olması fakülte ve bölümler arasında ciddi farklılıklara yol açabilecek ve öğrenciler arasında adaletsizlik yaratabilecektir. O nedenle sınavların gerekirse pazar dahil hafta sonu günleri de kullanılarak ve gerekli önlemler alınarak yüz yüze yapılması…’ konusunda hassasiyet gösterilmesi istenilmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

 

‘ŞEHİR DIŞINDAN GELECEK OLANLAR NE YAPACAKLARINI BİLMİYORLAR’
Gazete Duvar’a konuşan ve isminin yayımlanmasını istemeyen Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gören bir öğrenci, şehir dışında olan ve belirsizlik nedeniyle bilet alıp almama konusunda tereddüt yaşayan çok sayıda öğrencinin olduğunu ve bu durumun öğrenciler arasında kaygı uyandırdığını söyledi.

Şehir dışından gelecek öğrencilerin barınma sorunlarının ortaya çıktığını ve pandemi döneminde sınav için kente gelen öğrencilerin bu konuda sorun yaşayacağını ifade eden öğrenci şunları söyledi:
“Şehir dışında olan ve belirsizlikten dolayı biletini alamayan çok fazla arkadaşımız var. KYK yurtları zaten kapalı, orada kalan arkadaşlarımız da vardı ama bu durumda orada kalamayacaklar. Atılım Üniversitesi’nin yurdu yok. Tek bir tane 40 kişilik anlaşmalı olduğu kız yurdu vardı o da kapalı. Okul, sınav döneminde kalacak yer için alternatif bir yer de sunmuyor. Şehir dışından sınava gelecek olanlar ne yapacaklarını bilmiyorlar. Akrabaları olanlar onların yanlarında kalmayı planlıyorlar ama takdir ederseniz ki şu ortamda kimsenin misafir kabul edeceğini de düşünmüyoruz. Aylık kiralık ev arıyor öğrenciler. Ankara’da da aylık kiralık daire çok yok. Şu an genel bir belirsizlik var. Bu süreçte yeni kısıtlamalar da geliyor. Kaygılı bir şekilde beklemeye devam ediyoruz.”

 

 

‘OKULUN ALACAĞIZ DEDİĞİ ÖNLEMLERİ ALMAMASI BENİ TEDİRGİN ETTİ’
Hukuk fakültesi içerisinde bazı derslerden binin üzerinde öğrencinin sorumlu olduğunu, sınavların hangi koşullarda yapılacağının belirsiz olduğunu ifade eden öğrenci, güz döneminde yüz yüze eğitim için iki kez okula gittiğini belirterek bu süreçte yaşadıklarına ilişkin şunları anlattı:

“Tek ve çift numaralara göre dönüşümlü bir şekilde derslerimizin yapılması planlanmıştı. Ben okula gittiğimde numara kontrolü yapılmıyordu. Ateş ölçümü de öğrenci numaralarının kontrolleri de okul girişlerinde yapılmadı. Okulun pandemi döneminde alacağız dediği önlemleri almaması beni şimdi daha da tedirgin ediyor. Bunu yapmadıkları için sınavların nasıl olacağına dair tereddütlerimiz var. 900 kişilik bir sınav sabah 09.30’da olacak. Biz 07.00’de okula gidip sıraya mı gireceğiz? Tek tek ateşimiz mi ölçülecek, ne yapılacak çok tedirginiz.”

 

‘KOPYADAN DOLAYI ONLİNE SINAV YAPMAYA YANAŞMIYORLAR’
Okulun pandemi döneminde yüz yüze sınav yapma kararına ilişkin, “Okul yönetiminin bu kararı maddi çıkarlar ön planda tutarak aldığını düşünüyorum” diyen öğrenci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rektörümüzün bize direkt beyanı, ‘Uzaktan sınavlarda çok fazla kopya çekildi. Derslerden kalan olmadı. Bu sebeple yüz yüze sınavları yapacağız’ şeklinde oldu. Kopyadan dolayı online sınav yapmaya yanaşmıyorlar ama sadece bizim okulluk bir sorun değil ki bu. Birçok üniversitede kopyayı önleyecek yazılımlar mevcut. Diğer okullar bunları kullanarak sınav yapabiliyorken Atılım Üniversitesi’nin yapamamasını anlamıyoruz. Sınavlar kamera açık yapılabilir. Bu çözüm değilse diğer üniversitelerin uyguladıkları yöntemler bizim için de pekâlâ uygulanabilir.”