Aşısı olmayana test şartı başladı

Aşısı olmayana test şartı başladı
6 Eylül 2021 09:05

Bugün itibarıyla Koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni bir döneme geçildi. Aşısız veya aşısı tamamlanmamış kişiler için PCR testi uygulaması başladı.

 

 

Aşı olmayan ya da hastalığı geçirmemiş olanlardan, okul, sinema, tiyatroya girişlerde ya da şehirlerarası toplu taşıma kullanırken negatif PCR test sonucu istenmeye başladı. Kural, 18 yaş üstü için geçerli.

Hayat Eve Sığar uygulaması güncellendi. Artık HES kodlarında, kişilerin hastalığı geçirip geçirmediği ve son 48 saat içerisinde negatif PCR testi olup olmadığı görülebiliyor. Risksiz kişilerin kodunda “Toplu etkinliklere katılabilir ve şehirlerarası ulaşım araçlarında seyahat edebilir” ifadesi yazıyor.

 

 

Öğretmenlerde de düzenli PCR istenecek

 
“Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi”ne göre, öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmaları isteniyor.

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarındaki maske atık kutularının günlük boşaltılması sağlanacak. Tüm okullarda yeterli sayıda maske Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilecek.

Öte yandan okulun rutin temizliğinin sıklaştırılması, çocukların, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının el hijyeni için su ve sabun ile el yıkama olanakları sağlanacak. Ayrıca okullardaki ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri de konuldu.

 

 

Servislerde oturma listesi

 
Servislerde koltuklara numara verilecek ve oturma listesi oluşturuldu. Bu liste serviste görünür yerde asılı oluyor. Böylelikle servis kullananların aynı yerde oturması sağlanıyor.

 

 

Yolculuklarda PCR testi istenecek

 
Uçak, tren, otobüs ve diğer toplu taşıma araçları için de PCR testi isteniyor.Yeni dönemde seyahat edecek 18 yaş üstü kişilerin aşı kartı veya son 48 saat içerisinde yapılmış PCR testi sonucu göstermesi gerekiyor. 18 yaş altındakiler ise HES kodu ile seyahat edilebiliyor.

 
Yalnızca trenlerde 2 yaş altı çocuklardan HES kodu istenmiyor.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, iç hatlarda 6 Eylül`den sonra seyahat edecek yolcuların ya aşı kartını ya da PCR testinin negatif olduğunu ibraz edeceğini duyurmuştu.

 

 

Konser, tiyatro, sinemada PCR

 
Aşısızlara PCR testi şartı sinema, konser ve tiyatro gibi etkinliklerde de geçerli oluoyr.

Tek doz aşı olmuş, henüz ikinci dozunu yaptırmamış kişilerin de test vermesi gerekiyor.

 

 

Aşı olmayan işçiye haftada bir PCR

 
Koronavirüs aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından iseteyebiliyor.