Antalya Mimarlar Odası’nda böcek araması!

Antalya Mimarlar Odası’nda böcek araması!
21 Ağustos 2013 17:30

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde geçen günlerde ‘böcek’ diye tabir edilen dinleme cihazının bulunması üzerine Antalya Şubesi’nde de arama yapıldı.

 

Özel bir firma tarafından yapılan aramada herhangi bir cihaz bulunmadı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde iki sandalyenin altında Rus yapımı dinleme cihazı bulunması üzerine Antalya Şubesi de oda binasında böcek araması yaptırdı. Özel bir firma tarafından binadaki belli başlı noktalarda özel cihazlarla arama yapıldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Çerçiler, “Oda olarak Ankara’da ortaya çıkan böcek olayından sonra odamızda komple bir böcek taraması yaptırma kararı aldık. Bizim halkımızdan sakladığımız bir şey yok. Bizi kimlerin, neden dinlediğini anlayamadığımız için böyle bir şey yapma gereği duyduk. Yönetim Kurulu kararı aldık. Bütün kütüphanemizi, Yönetim Kurulu odamızın ve başkanımızın odasında, varsa bu cihazlardan arındırmak adına bu aramayı yapma kararı aldık” dedi.

PRİZ VE KLİMAYA YERLEŞTİRİLİYOR

Aramayı yapan firma yetkilisi Harun Yılmaz Öztürk ise son zamanlarda insanların ‘dinleniyorum’ korkusuyla kendilerine başvurduğunu belirterek, GSM, UHF, VHF veya FM bandıyla çalışabilen cihazlar olduğunu ve bunu aramak için de özel frekans tespit cihazlarını kullandıklarını anlattı. Özellikle dinleme cihazlarının priz, klima ve televizyon gibi alanlara yerleştirilebildiğini aktaran Öztürk, enerji sorunu olmayan cihazların ömür boyu kullanılabildiğine vurgu yaptı.

Mimarlar Odası Antalya Şubesi binasında yaklaşık 1.5 saat süren aramalarda herhangi bir cihaza rastlanılmadı.