Anket sonuçlarında fatura Berat Albayrak ve Süleyman Soylu’ya çıktı!

Anket sonuçlarında fatura Berat Albayrak ve Süleyman Soylu’ya çıktı!
5 Temmuz 2020 12:35

İMECE Araştırma Şirketi’nin korona virüs pandemisiyle yaptığı anketin sonuçlarında vatandaşların Berat Albayrak ve Süleyman Soylu’dan memnun olmadığı ortaya çıktı.

 

 

Fotoğraf: Reuters

 

Yeniçağ’da yer alan habere göre İMECE Araştırma Grubu, gerçekleştirdiği Koronavirüs Araştırması’nın anket sonuçlarını açıkladı.

10-26 Haziran tarihleri arasında 80 şehirden toplam 4 bin 488 katılımcı ile yapılan araştırma sonucunda da dikkat çeken veriler ortaya çıktı.

 

SADECE YÜZDE 14,9 YARDIM ALABİLMİŞ

 

Araştırma sonucuna göre, salgın sürecinde ‘kira, fatura, taksit, kredi kartı gibi ödemelerde sorun yaşadım’ diyenlerin oranı yüzde 47,6 ve sosyal yardım aldığını belirtenlerin oranı ise sadece yüzde 14,9 oldu.

Araştırmaya katılanların yüzde 27,8’i sosyal yardıma ihtiyaç duyduğunu ama alamadığını belirtirken yüzde 9,6’sı ise sosyal yardıma ihtiyaç duyduğunu ama almak istemediğini söyledi.

 

YÜZDE 58.1: “BİRİKİMLERİ HARCADIK”

 

Salgın sürecinde geçimi sağlamak için başvurulan yolların başında da yüzde 58.1 ile birikimleri harcama geldi. Ayrıca, kredi- kredi kartı yüzde 26.9 ile ikinci sırada tanıdıktan borç alma yüzde 26.7 ile üçüncü sırada yer aldı.

 

YÜZDE 64, BELEDİYE YARDIMLARININ ENGELLENMESİNE TEPKİLİ

 

Türkiye’nin diğer ülkelere yardım göndermesini doğru bulanların oranının yüzde 35.2, belediyelerin bağış kampanyasının engellenmesi kararını doğru bulanların oranı yüzde 36,

Sokağa çıkma yasağı uygulamalarının fayda sağladığını düşünenlerin oranı yüzde 85.8,

65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilerin sokağa çıkma yasağı kararını doğru bulanların oranı yüzde 69.7 olarak açıklandı

 

YÜZDE 70 SOYLU’YU, YÜZDE 85 ALBAYRAK’I BAŞARILI BULMADI

 

Araştırmaya katılan vatandaşlara bazı bakanların performanslarına ilişkin de sorular yöneltildi:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın performansını başarılı bulanların oranı yüzde 76.3,

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un performansını başarılı bulanların oranı yüzde 37.6

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun performansını başarılı bulanların oranı yüzde 30.7

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın performansını başarılı bulanların oranı yüzde 15.4 seviyesinde kaldı.

Ayrıca devletin salgının yayılımına karşı aldıkları önlemleri yeterli bulanların oranı yüzde 36.3, devlet tarafından alınan ekonomik tedbirleri yeterli bulanların oranı yüzde 20.7 olarak açıklandı.

 

“MASKEYE ULAŞAMADIK

 

Aynı maskeyi birçok kez kullanmak zorunda kalanların oranı yüzde 56.2.
Katılımcıların yüzde 17.9’u kendi maskesini yaptığını söyledi.
Ücretsiz maske temininde birinci sırada yüzde 41.2 ile kamu yer alırken yakınlar, tanıdıklar yüzde 38.7 ile ikinci sırada, belediyeler ise yüzde 22,9 ise üçüncü sırada yer aldı.

 

“AVM’LER AÇILMAMALIYDI”

 

– Vatandaşların yüzde 85.1’i AVM’lerin açılmasını yanlış bulduğunu belirtirken AVM’lere bir süre gitmeyeceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 46.6 olarak açıklandı.

Araştırmanın dikkat çeken diğer sonuçları ise şöyle:

– Normalleşme süreci ile birlikte virüs bulaşması ile ilgili ‘endişe düzeyim arttı’ diyenler yüzde 57.2, ‘endişe düzeyim azaldı’ diyenlerin oranı yüzde 11.7.

–  Normalleşme süreci ve sonrası için yaşanan endişelerin başında yüzde 61.0 ile sağlık, ekonomik durgunluk yüzde 58.7 ile ikinci sırada. Üçüncü sırada ise yüzde 53.9 ile eski sosyal yaşama dönememe yer aldı.

– 2020 yılının ikinci yarısının ekonomik açıdan kötü geçeceğini belirtenlerin oranı yüzde 65.0 iken, iyi geçeceğini belirtenlerin oranı sadece yüzde 6.6’da kaldı.