‘Ankara’da Covid-19 hastalarını yatak boşaldığında çağırıyoruz’

‘Ankara’da Covid-19 hastalarını yatak boşaldığında çağırıyoruz’
24 Kasım 2020 09:46

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Ali Karakoç, hastanelerde Covid-19 hastalarına yer bulunamadığını belirterek, “Hastaları ya acil servislerde bekletiyoruz ya da telefon numaralarını alarak evlerine yolluyoruz. Yatak boşaldığında çağırıyoruz” dedi.

 

Fotoğraf: AFP

 

Vakaların hızlı artışıyla birçok kentte hastaneler alarm veriyor. ATO Başkanı Ali Karakoç, Ankara’daki hastanelerin dolduğunu ve Covid-19 hastaları için yatak bulunamadığını belirtti. Başkan Karakoç, “Salgının merkezi son zamanlarda İstanbul olsa da Ankara’da da kötü bir süreç yaşanıyor. Hastalara boş yatak bulamıyoruz” dedi.

 

BirGün’e konuşan Karakoç, “Covid-19 hastalarını, hastanelerde yer olmadığı için adreslerini ve telefonları alarak ya evlerine gönderiyoruz ya da gözlem odalarında veya acil servislerde bekletiyoruz. Evlerine gönderdiğimiz hastaları yer açılınca, yatak boşalınca çağırıyoruz” diye konuştu.

 

‘ÖFKELERİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİYOR’

 

“Pozitif vakanın evine gidip gelmesi çok zor” diyen ATO Başkanı Karakoç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı Covid-19 hastalarının aracı yok. Bazıları da başkalarının kullandığı araçla gelip gidiyor hastaneye. Bu durumda da aracı kullanan büyük risk altında oluyor, Covid-19 hastasıyla temaslı oluyor. Hastalar da zaman zaman bu durumda öfkelerini sağlık çalışanlarına yöneltiyor.”

 

‘AMELİYATHANELER YOĞUN BAKIMA ÇEVRİLDİ’

 

Ankara Şehir Hastanesi’ndeki ameliyathanelerin ardından yeni doğan yoğun bakım ünitelerin “yetişkin yoğun bakım” ünitesine çevrildiğini söyleyen Karakoç şu bilgileri verdi; “Hastanede yoğun bakım yatak sayısı 16’dan 24’e çıkarıldı. Burada yoğun bakım doluluk oranı yüzde 85 civarında. Çalıştığım Yenimahalle Devlet Hastanesi’nde ise yüzde 90 seviyesinde.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar