Ankara seçim anketi: Mansur Yavaş ve Turgut Altınok arasındaki puan farkı kaç?

Ankara seçim anketi: Mansur Yavaş ve Turgut Altınok arasındaki puan farkı kaç?
31 Ocak 2024 09:14

31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere az bir zaman kala anketler de ortaya çıkmaya başladı. Son olarak ORC Araştırma’nın Ankara’da gerçekleştirdiği ankette, CHP ve Cumhur İttifakı’nın büyükşehir belediye başkan adayları arasındaki yüzde 3’lük fark dikkati çekti.

 

 

Araştırma şirketinin Genel Müdürü Mehmet. S. Pösteki, X’teki sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda detayları açıkladı. Buna göre, araştırma Ankara ilinde 3 bin 800 katılımcı ile 24-26 Ocak 2024 tarihleri arasında yüz yüze gerçekleştirilirken; katılımcılara “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için hangi adaya oy vermeyi düşünüyorsunuz?” sorusu soruldu.

 

 

Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 43,7’si mevcut Belediye Başkanı ve CHP’nin yeniden Ankara adayı olarak gösterdiği Mansur Yavaş’ı desteklediklerini ifade etti.

 

Mansur Yavaş’ı yüzde 40,9 ile Cumhur İttifakı’nın Ankara adayı Turgut Altınok takip etti.

 

İYİ Parti’nin adayı Cengiz Topel Yıldırım’ı destekleyenlerin oranı ise yüzde 5,2 olarak kayıtlara geçti.

 

Öte yandan ankette diğer adaylara oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 3,2 olarak hesaplanırken, “kararsızım” diyenlerin oranı ise yüzde 7 olarak ölçüldü.

2019’da yapılan yerel seçimlerde ise CHP, yüzde 50,93 ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin almıştı. 2019’daki seçimde AKP ise yüzde 47,12’de kalmıştı.
t1