‘Altılı Masa’yı kim dağıtırsa tarihe kendi çıkarlarını düşünen bir siyasetçi olarak geçecektir’

‘Altılı Masa’yı kim dağıtırsa tarihe kendi çıkarlarını düşünen bir siyasetçi olarak geçecektir’
6 Şubat 2023 12:16

Millet İttifakı’nın altı lideri ortak mutabakat metnini açıklaması sonra seçim atmosferi daha ısınmaya başladı.

 

 

 

Altılı liderin bir araya geldiği ve ülke sorunlarına çözüm arayışlarının sürdürdüğü süreçte farklı kesimlerden önemli mesajlar geliyor.

Cumhuriyet’te yer alan başyazıda Altılı Masa’nın önemine dair bir yazı yayımlandı.

Yayımlanan başyazıda, “Masayı şu ya da bu nedenlerle dağıtan kim olursa olsun Türk siyasal tarihine sadece kendi çıkarlarını düşünen bir siyasetçi olarak geçecektir” denildi.

 

 

İşte yayımlanan başyazı şu şekilde:

 

“Türkiye’nin en köklü gazetesi Cumhuriyet, ülkenin geleceğini ilgilendiren konularda uyarılar yapmayı, tarihsel bir sorumluluk olarak kabul eder.

 
6’lı masa liderleri daha serin kanlı olmalı, duygulardan uzaklaşmalıdırlar. Bilinmelidir ki AKP iktidarının en çok görmek istediği 6’lı masanın çekişme içine girmesi ve dağılmasıdır” denildi.

 
6’lı masanın tüm liderlerine yapılan bu çağrı, bazı basın yayın organlarında çarpıtılarak “Cumhuriyet gazetesi Meral Akşener’i hedef aldı” sözleriyle manşetlere taşındı, TV programlarında tartışıldı.

 
Oysa yazı tarihe geçmiştir. Ulusal çıkarları koruyan o yazıda hiçbir parti lideri hedef alınmamıştır.

 
Yazıda açıkça “Hangi siyasi parti lideri olursa olsun, Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi öncesinde, masayı kişisel siyasi beklentileriyle dağıtma girişiminde bulunan tarih karşısında sorumludur” denilmiştir.

 
Nitekim Sayın Akşener de 1 Şubat tarihinde Meclis’te yaptığı konuşmada “Ferasetle, feragatle, fedakârlıkla kurduğumuz bu kutlu mücadele hiçbir kaprise, inada, şahsi hırsa, koltuk hesabına feda edilemez” demişti.
Başyazı Sayın Akşener’in yaptığı bu uyarıyla örtüşmektedir.

 
Tekrar ediyoruz: Masayı şu ya da bu nedenlerle dağıtan kim olursa olsun Türk siyasal tarihine sadece kendi çıkarlarını düşünen bir siyasetçi olarak geçecektir.”