Aloe Veranın mucizevi faydaları

Aloe Veranın mucizevi faydaları
22 Ağustos 2021 16:36

Aloe Vera Suyu İçmenin Kanıtlanmış Faydaları ve Yan Etkileri (Bilim Temelli)

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

 

Kalsiyum, magnezyum, bakır, çinko çinko ve diğer mineraller gibi besinlerle dolu olan aloe vera bitkisini, doktor kontrolünde kullanmayı ihmal etmeyiniz. Diyetimize eklemek için sağlıklı bir seçimdir.

Rajasthan Tarım Üniversitesinin bilimsel verilerine göre Rajasthanda, bir dönüm arazide bir yılda yaklaşık 15 ton aloe vera üretiliyor. Aloe vera yetiştirmenin maliyeti yüksek değildir.

Türk çiftçisinin ve Türk Milletinin, destek istediği noktalardan uzak olmaması ilkelerini esas alarak, Tarım ve Orman bakanlığının kırsal kalkınmada aloe vera yetiştirilmesine önem vermelidir. Kimyasal içerikli kozmetikler, birçok yan etkisi ile çeşitli hastalıkları davet ediyor. onun içindir ki, hem ekonomik ve hem de sağlık bakımından önem taşımaktadır.

 

 

Tarım Bakanlığı, aloe veranın bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarını esas alarak Türkiye genelinde ve özellikle kırsal kalkınma bölgelerinde yetiştirilmesini 2022 yılı için, şimdiden gereken hazırlıkları yapmalıdır.

Tarım ve Orman Bakanlığının, aloe vera yetiştirilmesine önem vermesi halinde anarşik-ekonomik terör faaliyetleri de asgariye inmiş olacaktır. İnsanların çalışması ile suç ve günah olan işlerden uzak kalıp, işleri ile uğraşacaklardır.

Aloe vera suyu, sindiriminize iyi gelen, mide iltihabını azaltan ve kalbinizi sağlıklı tutan sağlıklı bir içecektir. Aloe vera, vitaminler, mineraller, amino asitler ve faydalı enzimler içeren iyi araştırılmış bir etli bitkidir. Aloe veranın sağlık yararlarının çoğu, yaprağın besin açısından zengin etinde bulunur. Aloe vera suyu, içeriğini çıkarmak için tüm yaprağın ezilmesiyle yapılır.

 
Aloe vera suyunu kullananlar, acı tonlarla ferahlatıcı bir tada sahip olduğunu söylüyor. Bazı insanlar için aloe vera suyu içmek alışılmış bir tattır. Bununla birlikte, bir şey kesindir: Aloe vera suyu içmek sağlığınız için çok iyidir.

Bu makalede, aloe vera suyu içmenin sağlığımıza olan faydaları ile ilgili Bikaner Tarım Üniversitesinin bilimsel araştırmalarının neler ortaya çıktığını öğreneceksiniz. Ayrıca, aloe vera’yı dahili olarak almanın herhangi bir yan etkisi olup olmadığını da öğrenmiş olacaksınız.

Aloe Vera Suyu (Aloe Suyu) Nedir?

Aloe vera suyu, sıcak tropikal ve kuru iklimlerde yetişen aloe vera bitkisinin yaprağından elde edilen bir ekstrakttır. Aloe vera (Aloe barbadensis) yaprakları, birçok tıbbi özelliği ile tanınan bir gooey (Yapışkan) jeli içerir.

Aloe vera jelinin (aloe suyunun yapıldığı madde) faydaları üzerine yapılan araştırmalar, bakteriyel enfeksiyonları öldürmek, gastrointestinal sorunları yatıştırmak, kabızlığı gidermek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalı olduğunu, içerdiği etken maddeler (Faydalı Enzimler) gösterir.

Yaklaşık 400 Aloe türü olmasına rağmen, Aloe vera çeşidi, tıbbi özellikleri söz konusu olduğunda en güçlü olanıdır. Araştırmacılar, aloe vera jelinde faydalı enzimler, vitaminler, mineraller, organik asitler ve antioksidanlar içeren 75’ten fazla biyoaktif bileşik tanımladılar.

 

 

Aloe Suyu: Besin Değerleri

 

 

Doğal aloe vera suyu, besinler açısından zengindir ve günün her saatinde tadını çıkarabileceğiniz son derece sağlıklı bir içecek haline getirir.

Aloe vera jelinin besin içeriğinin hızlı bir şekilde incelenmesi, aloe vera suyunun içilmesinin ne kadar faydalı olabileceğini gösterir.

Aloe vera jel özlerini dahili olarak almak genel sağlığınız için iyidir, çünkü A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra B grubu vitaminleri içerirler. Bunlar, çok iyi bir cilt sağlığı, görme, kardiyovasküler sağlık ve oksidatif stresin etkilerini azaltmak için gerekli olan güçlü antioksidanlar ve vitaminlerdir.

Aloe vera suyu içmenin sizin için faydalı olmasının bir başka nedeni, iç organ ve kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan önemli mineraller içermesidir. Örneğin, aloe vera magnezyum, potasyum, bakır, kalsiyum, manganez ve selenyum içerir.

 

 

Aloe vera suyu içmek sizin için iyidir, çünkü 9 esansiyel amino asitten 7’sini ve birçok zorunlu olmayan amino asidi içerir.

Bikaner Tarım Üniversitesinin araştırmaları, ayrıca aloe vera jelindeki bileşiklerin anti-enflamatuar, antimikrobiyal, antiseptik ve analjezik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Bazı bilimsel araştırmalar ayrıca aloe vera yaprağındaki jeli içmek, aloe vera suyunu tedavi edici yapan diğer bileşikleri de tanımlamıştır. Aloe vera özleri polisakkaritler açısından zengindir. Bunlar, tıbbi faydalarını arttırmak için aloe vera sıvısındaki diğer bileşiklerle birlikte çalışan karbonhidratlardır.

 

 

Aloe Vera Suyu ve Kilo Kaybı

 

 

Birçok insan aloe vera suyu içmenin kilo vermenize ve belinizi azaltmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Aloe vera kilo vermeyi (zayıflamayı) destekliyor.

Saf, doğal aloe vera suyu vitamin ve mineral içerir. Aloe suyunun müshil etkisi vardır. Aloe vera suyu içmenin müshil etkisi, bazı insanların aloe vera suyunun kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia etmesinin nedenidir. Bununla birlikte, susuz ve yetersiz beslenebilecekleri için laksatifler kilo vermek için önerilmez.

Bikaner Üniversitesi Tıb Kliniği’ndeki doktorlar, müshil olarak büyük miktarlarda aloe veranın uzun süreli kullanımının karın kramplarına ve ishale yol açabileceğini söylüyorlar. dikkatli kullanılması gerekir.

 

 

Peki, kilo kaybı için ne zaman aloe vera suyu içmelisiniz?

 

 

Aloe vera suyunun kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, tatlandırıcı veya koyulaştırıcı içermeyen şekersiz çeşidi kullanın.

Diyet yaparken aloe vera suyu tüketmek vücudunuza metobolizmanızı geliştirmeye yardımcı olan önemli mineraller, vitaminler ve amino asitler verebilir.

Fazla kiloları daha hızlı dökmek için kilo verme programınızı artırmanıza yardımcı olur.

 

 

Aloe Vera Suyu İçmenin Faydaları

 

 

Birçok sağlık sorununu çözmek için neden aloe vera suyu içmeniz gerektiğine daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

 

 

Aloe Vera Suyu Sindirim Sağlığınızı İyileştirebilir

 

 

Aç karnına aloe vera suyu içmek sindiriminizi düzenlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Rajasthan-Bikaner Tarım Üniversitesi bilim adamlarının, bilimsel araştırmaları aloe vera suyu içmenin irritabl bağırsak sendrumunun (IBS) bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini ortaya çıktığını bildiriyorlar. Günlük 30-40 ml aloe vera suyu içmek, IBS hastalarında karın rahatsızlığını ve aşırı gazı rahatlatmaya yardımcı oldu.

Aloe vera artrit ve eklem ağrıları için bile iltihabı gidererek iyileştirmeye yardımcı olur. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bile sağlıklı kalabilmek için aloe vera kullanmalıdır.

Sabahları aç karnına 30 ml aloe verayı su ile seyreltilmiş olarak içilir.

 

 

Sindirim sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için probiyotiklerle birlikte aloe vera suyu da içebilirsiniz. Araştırmacılar, aloe veranın bağırsakta sağlıklı probiyotik bakterilerin büyümesini teşvik eden bir probiyotik olarak davrandığını buldular. Bilimsel araştırmalar, %6’lik bir konsantrasyonda aloe vera suyu içmenin sindiriminiz için iyi olduğunu göstermektedir.

 

 
Aloe vera içeren meyve suyu tüketmenin sindiriminize iyi gelmesinin başka bir nedeni vardır. Bikaner tarım Üniversitenin Tıb bilimadamları ile müşterek çalışmalarının 2015 yılında yayınlanan araştırmaları, aloe vera içeceğinin bağırsakta antibakteriyel bir etkiye sahip olduğunu buldu. Aloe vera, E. coli ve çeşitli Strepcoccus bakteriyel enfeksiyonlarının öldürülmesine yardımcı olabilir .

Aloe vera suyu tüketiminin iyi belgelenmiş faydalarından biri, bağırsaklarınızı daha iyi hareket ettirebilmesidir.

Aloe vera suyu içmek kabızlık belirtilerini hafifletmeye ve dışkı sıklığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, aloe vera ekstraktlarının kalın bağırsakta dışkı kıvamını etkileyebilecek su içeriğini artırabildiğini göstermiştir. Yüksek dozlarda aloe vera içeceklerinin uzun süreli kullanımının ishale neden olabileceğine dikkat edilmelidir.

 

 

Aloe Suyu Mide Ülserlerine Karşı Koruyabilir

 

 
Aloe vera suyu içmenin anti-enflamatuar etkisi, bağırsaklarınızdaki mide ülserlerinin neden olduğu iltihabı tedavi etmek için de faydalı bir bitkidir.

Bitki yaprağından gelen Aloe vera jeli, topikal bir preparat olarak iltihabı azaltma yeteneği nedeniyle bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, aloe vera içeceklerindeki aynı enzimler gastrointestinal astarınızın korunmasına yardımcı olur.

Bir çalışma, aloe veranın, mide asidi miktarının inhibe edilmesine yardımcı olduğu için, yutulduğunda gastroprotektif bir etkiye sahip olduğunu buldu. Bu bağırsaktaki tahrişi azaltmaya ve gastrik inflamatuar yanıtları azaltmaya yardımcı oldu.

Peptik veya gastrik ülserler midede yanma hissine neden olabilir. Doğal gıda ve içecekler kullanarak mide ülseri semptomlarının nasıl ele alınacağının bilgilerine sahip olabilirsiniz.

Aloe vera suyunu sabah ilk olarak içmek bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olabilir.

Aloe vera jeli içeceği, enfeksiyona neden olan mikropları öldürmeye ve vücudunuzdaki sağlıklı bakteri sayısını artırmaya yardımcı olan sağlıklı bileşikler içerir. Araştırmacılar ayrıca aloe vera suyu içmenin vücudun bağışıklık sistemini uyardığını buldular.

 

 

Aloe vera suyundan bağışıklığınıza faydaları, jeldeki polisakkaritlerden gelir. Bu faydalı karbonhidratlar, bağışıklık sistemi aktivitesini artırmaya ve vücutta oksidatif hasara neden olabilecek serbest radikalleri öldürmeye yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilecek destekleyici bitki ve içecekler kullanarak rahata kavuşursunuz.

Düzenli olarak aloe vera suyu içmek, vücudunuza kardiyovasküler sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan büyük bir doz antioksidan verir.

Bir deneme, aloe vera içeceklerinin kalbiniz için iyi olduğunu, çünkü arter plaklarının (ateroskleroz) birikmesini önlemeye yardımcı olduğunu buldu. Fareleri içeren bir çalışma, aloe vera yaprağı jeli tüketmenin, yüksek yağlı bir diyetle beslendiğinde yağ çizgilerinin gelişmesini önlemeye yardımcı olduğunu buldu.

 

 

Araştırmacılar, aloe vera suyu içmenin aterosklerozu önlemeye ve kanda yağ birikmesini önlemeye yardımcı olabileceğini özetledi.

Vücudunuzdaki kolesterolü düşürmek ve kalp sağlığınızı korumak için taze zencefil tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Sağlığa faydalarının yanı sıra, neredeyse tüm ciltler için çeşitli güzellik tüyolarında da etkilidir.

Aloe vera suyu içmek, yüksek antioksidan seviyeleri nedeniyle karaciğerinizin sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Tıbbi bir araştırma, radyasyon tedavisi sırasında aloe vera suyu içmenin karaciğer ve böbrek dokularını korumaya yardımcı olabileceğini buldu.

Rajasthan-Bikaner tarım Üniversitesinin başka bir bilimsel çalışması, aloe vera içeceklerinin tüketilmesinin alkolden kaynaklanan karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

Sağlık takviyesi olarak aloe vera suyu içmek de cildinizin elastikiyetini artırabilir ve kırışıklık oluşumunu önleyebilir .

Aloe vera jeli, yanıklar, kırışıklıklar ve kuru cilt koşulları gibi çeşitli cilt sorunları için popüler bir doğal ilaçtır. Aloe vera jel suyunu içten almanın cildinizi içeriden besleyebileceğine dair kanıtlar da vardır.

 

 

Uyarı: Sentetik kimyasal kozmetik ürünler, aynen ağrı kesici ilaçlar gibi günlük etkisi olur. Onun içindir ki, sağlıklı bir cilt için doğal destekleyici kullanmanız daha faydalı olacağının bilincinde olun. Sağlığınızı düşünüyorsanız kimyasal kozmetik kullanmaktan sakının.

 

 

45 yaşın üzerindeki 70 kadını içeren bir çalışma, günlük aloe vera içeceği tüketmenin cilde uygulanan aloe vera jeli, cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu. Kadınlar 3 ay boyunca 1.4 g veya 3.8 g aloe vera jeli tükettiler. 90 günlük süreden sonra, araştırmacılar kırışıklıkların görünümünde gözle görülür bir iyileşme olduğunu kaydetti. Aloe vera takviyesi ciltteki elastikiyeti ve kolajeni artırmaya yardımcı oluyor.

Aloe vera içeceğinin yararlı etkilerinden biri, aloe vera jeli amino asitler, mineraller ve tiroid aktivitesini düzenlemeye yardımcı olabilecek bazı hormonlar içermesidir.

2015’de Bikaner Tarım Üniversitesinin bilimsel araştırmaları, aloe vera suyunun serumsuz tiroksini (FT4) artırmaya yardımcı olabileceğini buldu. Hashimoto tiroiditi olan 30 kadın aç karnına 50 ml aloe vera jeli aldı. 9 aylık bir dönemden sonra, araştırmacılar T4 ve T3 tiroid hormonlarının normalleştiğini belirtti. Aloe vera tiroid tedavisinin sonuçları, az aktif tiroid tedavisi için bazı geleneksel yöntemlerle karşılaştırılabilirdi.

 

 

 

Günlük Ne Kadar Aloe Vera Suyu İçmelisiniz?

 

 

Aç karnına aloe vera suyu içebilirsiniz; ancak alımınızı güvenli dozlarla sınırlamalısınız. Ayrıca Aloe vera kullanımı, insan tabiatına göre etkisi değişebilir.

Bu bilimsel çalışmaların çoğu, aloe vera içeceklerinden faydalanmak için günde 50 ila 100 ml’den (2 ila 3,5 fl. Oz.) Fazla içmenin yeterli olduğunu göstermektedir.

Örneğin, insanlardaki gastrointestinal problemleri tedavi etmek için aloe vera jel içeceklerinin kullanılmasının etkileri üzerine yapılan bir çalışmada, günde 100 ml aloe vera suyu tüketmenin herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı bulunmuştur.

Kabızlıktan kurtulmaya ihtiyacınız varsa, kısa vadede daha yüksek dozlarda aloe vera içebilirsiniz. Dışkıyı yumuşatmayı kolaylaştırmak için birkaç gün boyunca 100 ml ile 200 ml arasında aloe vera suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Başka bir alternatif, bu doğal bitkisel ilaçları kanıta dayalı kabızlık için kullanmaktır.

 

 

Aloe Vera Suyunda Aloin’in Tartışmalı Toksisitesi

 

 

Aloin, aloe bitkisinin dış yaprağı ile içindeki yapışkan jel arasında bulunan ve sıçanlarda kolorektal kansere bağlanan bir bileşiktir. Ne yazık ki, bir ürün aloin veya diğer antrakinonlar içeriyorsa genellikle etiket bilgi vermez (bu, olumsuz etkilere sahip olabilen bir müshildir).

UYARI: Genel öneri, aloin içermediği sürece uzun süre aloe vera suyu içmek iyi değildir. Ayrıca, güvenliği ile ilgili kanıt eksikliği nedeniyle, aloe vera ürünleri çocuklar ve hamile kadınlar tarafından ağızdan kullanılmamalıdır.

Çoğu, düşük dozajda ve talimatlara göre kullanıldığında, aloe veranın sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek doğal ve etkili bir şifalı bitki olduğunu kabul eder. Sadece doğal ve taze ürünler tükettiğinizden emin olun ve doktorunuzun önerilerine uyun.

Hindistan’lı Prof. Dr. Tabib (Diş tabibi) Abdulsalih İlham diyor ki: “Ticari diş macunu yerine aloe vera jeli ile dişlerinizi fırçalarsanız dişleriniz daha sağlıklı olur.”

 

 

Kendi Aloe Vera Suyu Nasıl Yapılır?

 

 

Aloe vera suyunu evde aloe vera bitkisinden yapmak için yapmanız gerekenler:

1. Aloe vera bitkisinin birkaç yaprağını kesin. Onları yıkayın ve bir havluyla kurulayın.

2. Aloe vera yapraklarının kenarlarını bir bıçakla kesin ve atın. Daha sonra kabuğu yaprakların önünden ve arkasından kesin ve atın. Bunu yapmak için bir soyucu da kullanabilirsiniz.

3. Kabuğun hemen altındaki sarı-yeşil jeli atın, böylece sadece berrak jel bırakılır.

4. Şeffaf jeli buzdolabındaki temiz bir kavanozda saklayın.

5. Aloe vera suyu içmek istediğinizde, 2 çorba kaşığı aloe vera jeli alın, bir karıştırıcıya koyun ve bir bardak meyve suyu, güler yüzlü, Hindistan cevizi suyu veya ballı sade su ekleyin. Pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Sonra için. Afiyet olsun.

 

 

Aloe Vera Suyu İçmenin Yan Etkileri

 

 

Araştırmacılar, uzun vadede daha yüksek dozlarda aloe vera içmenin aslında karın kramplarına neden olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Tıp bilimadamları (Doktorlar), yüksek dozlarda aloe vera jelinin çeşitli komplikasyonlara yol açabileceği konusunda uyarıyorlar. Büyük bir doz aloe vera jeli günde 1.000 mg saf ekstrakttır. Bu böbrek sağlığını etkileyebilir, ishale neden olabilir veya bazı diyabet veya antikoagülan ilaçlara müdahale edebilir.

Aloe vera suyu içeceklerinin daha az konsantrasyonda aloe vera jeli içerdiğini hatırlamakta fayda vardır.

Aslında, kendi aloe vera içeceğinizi yapmak istiyorsanız, genellikle bir bardak su veya meyve suyu ile karıştırmak için sadece bir yemek kaşığı aloe vera suyuna ihtiyacınız vardır.

Aloe vera reçeteli ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle suyu içmeden önce olası etkileşimler hakkında kendinizi bilgilendirmelisiniz. Örneğin, meyve suyu bazı diyabet ilaçlarının etkisini artırabilir ve bazı kalp ilaçları ile alındığında potasyum kaybına neden olabilir.

 

 

Bu makale, bilgi amaçlıdır. Doktorunuza danışarak kullanmanız daha faydalıdır.

 

 

Cenab-ı Allah, ruhunda Allah korkusu ve Ay-Yıldızlı Şanlı Türk bayrağı ve tarım sevgisi olanların, vatana hizmet etmeyi kendilerine nasip etsin.

Cümle vatan şehitlerini, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, Gazileri şükranla anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.

 

 

Kaynakça:

 

 

Rajasthan-Bikaner Tarım üniversitesi bilimsel araştırma ve ders notları.

Numan Aladağ’ın, Rajasthan-Bikaner Tarım Üniversitesi notları.

Ziaat mühendisi Fatma Tosun

 

 


Yazarın Son Yazıları:
Öğretmen üretimin rehberidir
Tatlı patatesle tanışın
Bu 10 Kasım, onu anlamaya çalışalım!