Almanya’da doğum oranını artırmak için 200 milyar Euro’luk yardım bütçesi de sonuç vermedi

Almanya’da doğum oranını artırmak için 200 milyar Euro’luk yardım bütçesi de sonuç vermedi
19 Eylül 2013 04:20

Almanya’da Angela Merkel hükümetinin doğum oranını artırmak amacıya aileler için 200 milyar Euro’luk bir yardım bütçesi oluşturmasına rağmen yine de başarılı olamadığı belirtildi.

 

Almanya’da nüfus giderek yaşlanırken, alınan önlemlerin fazla etkili olmadığı belirtildi. Euronews, resmi rakamlara göre Almanya’da 1964-68 yılları arasında dünyaya gelen kadınların 4’te 1’inin profesyonel hayatından dolayı çocuk sahibi olmamayı tercih etmediğini belirtti. Alman ekonomisinin iyi durumda olmasına karşılık bu ülkedeki doğum oranının 1.36 ile Avrupa ortalamasının altında olduğu açıklandı. 2001-2011 yılları arasında bu oranın daha da gerilediği oranın düşmesinde Alman kadınların kariyer ve çocuk arasındaki tercihlerini kariyerden yana kullanmasının etkili olduğu belirtildi.

 

Almanya’da çocukların bakımı için yeni çok sayıda kreş inşa edilmesi planlanırken Almanya’nın önünde olan Fransa ve İskandinav ülkelerinin doğum oranları da Almanya’dan yüksek olduğu hatırlatıldı.

 

Aile Bakanlığı “kreş kampanyası”nda kreşsiz çocuk kalmayacağını bildirirken Almanya Kentler ve Belediyeler Birliği’ne göre hala 100 bin kişilik bir eksiklik bulunuyor.