Alevi derneklerinden sonra il başkanları da Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasını yalanladı

Alevi derneklerinden sonra il başkanları da Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasını yalanladı
4 Kasım 2023 06:06

CHP’li 55 il başkanı, Kurultay öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek deklarasyonu açıkladı. Ancak İl Başkanlarından yalanlama geldi.

 

CHP’li 55 il başkanının, 4-5 Kasım’da Ankara düzenlenecek 38. Olağan Kurultay öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek deklarasyonu açıkladığı duyuruldu. Ancak 55 il başkanının sayısının aslında 32 olduğu anlaşıldı. Üstelik 32 il başkanının 7’sinin de delege olmadığı yani kurultayda oy kullanamayacağı anlaşıldı.

 

Daha dün Alevi Dernekleri adına yapılan bir açıklamayla Alevilerin Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdiği iddia edilmişti. Bu açıklama da dernekler tarafından bir bir yalanlanmıştı.

 

 

Açıklamayı okuyan CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, “CHP 38. Kurultayı’nda örgütlerimizde başlayan yenilenme sürecini devam ettireceğine inandığımız, CHP Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldık. Toplanan imzalar ve yapılan görüşmeler neticesinde yaklaşık 900 delegenin desteğini aldığını ve Sayın Genel Başkan’ın yeniden seçileceğini görüyoruz” dedi.

Açıklanan deklarasyonu; 774 Kurultay delegesinden oluşan 55 ilin il başkanları ile beraber Erzurum’dan 8, Kars’tan 4, Karaman’dan 2 ve Samsun’dan 5 delegenin imzaladığı bildirildi.

Barış Yarkadaş da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda il başkanlarının fotoğrafını paylaşarak, “Cumhuriyet Halk Partisi 38. Kurultayı öncesi 55 İl Başkanı Kurultay Delegelerini temsilen Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini bir deklarasyon ile duyurdu.

11 YDK üyesi, 16 milletvekili olmayan PM üyesi, 95 Milletvekilinin Kılıçdaroğlu’na destek açıklamasından sonra 774 Kurultay delegesinden oluşan 55 ilin il başkanları ile beraber Erzurum’dan 8, Kars’tan 4, Karaman’dan 2 ve Samsun’dan 5 delegenin imzaladığı ortak bildiri metni yayımlandı” ifadelerini kullandı.

 

CHP resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda da “Cumhuriyet Halk Partisi’nin 38. Olağan Kurultayı öncesinde 55 İl Başkanı, Kurultay Delegelerini temsilen Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararını bir deklarasyonla ilan ettiler.” denildi.

 

İL BAŞKANLARINDAN YALANLAMA

 

 

Ancak deklarasyon açıklamasının ardından bazı il başkanları iddia edildiği gibi Kılıçdaroğlu’na destek açıklamalarının olmadığını paylaştı.

CHP’nin resmi hesabından paylaşılan kürsü fotoğrafında da 55 değil 32 delege bulunuyor. Fotoğrafta olmayan 13 delegenin neden orada olmadıklarına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Destek açıklamasında yer aldığı ifade edilen 7 ilin il başkanlarının da Kurultay delegesi dahi olmadığı öne sürüldü. Bu iller şöyle, Adıyaman, Ağrı, Burdur, Çankırı, Erzincan, Sivas, Siirt.

 

 

“YAZILANLAR DOĞRU DEĞİL”

 

 

Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ da destek deklarasyonu için yaptığı paylaşımda, “Samsun için yazılanlar doğru değildir. 18 Kurultay delegemiz var ve imza veren olmamıştır.” dedi.

x1

“GENEL MERKEZDEN PAYLAŞILMASI UYGUN OLMAMIŞTIR”

Destek açıklamasını yalanlayan bir diğer isim de Kocaeli Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman oldu. CHP resmi hesabından yapılan paylaşımı alıntılayan Acurman, “Kıymetli il başkanlarımız kurultay delegelerini değil kendi özgür iradelerini temsilen bu fotoğrafa girmişlerdir. Bu fotoğrafta Kocaeli delegasyonu değil sayın il başkanımız Bülent Sarı bulunmaktadır. Genel merkezimizin resmi hesabından böyle bir paylaşım ise bence uygun olmamıştır” dedi.

x2

DÜN DE ALEVİ DERNEKLERİ DESTEK İDDİASINI YALANLAMIŞTI

Sosyal medyada yayılan ve 7 alevi derneğinin imzası bulunan bir açıklamada dün çok konuşulmuştu. Derneklerin kurultayda Kılıçdaroğlu’nu desteklediği iddia edilmişti. Ancak imzası bulunan dernekler birer birer bu açıklamayı yalanladı.