Akşener: Kendimden önce bu seçimi almayı düşünüyorum, almazsak bir daha parlamenter sistem konuşamayız

Akşener: Kendimden önce bu seçimi almayı düşünüyorum, almazsak bir daha parlamenter sistem konuşamayız
23 Ocak 2023 10:08

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Kendimden önce, bu seçimi almayı düşünüyorum. Bunu almazsak bir daha parlamenter sistem konuşamayız. Seçimler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle devam edip gider” dedi. Bir komisyon kurduklarını söyleyen Akşener, “41 ilde seçimlere ayrı girilecek. Onun dışındaki illerde ortak liste yapalım istiyoruz” diye konuştu.

 

Fotoğraf: AFP / Adem Altan

 

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtlayan Akşener, 26 Ocak’ta ev sahipliği yapacağı Altılı Masa toplantısı ve cumhurbaşkanı adaylığı meselesi hakkında konuştu. “26 Ocak’ta aday belirleme yolunu, yöntemini konuşmaya başlayacağız” diyen Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

 
“Birbirinden farklı altı kişi var. Farklılıklara saygı duyuyoruz. Neticede seçim başkanlık sistemiyle yapılacak. Yani tek kişi seçimi olacak. Biz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmalarını tamamladık. Sandık güvenliği konusunda her sandığa insan koyabilecek durumdayız. Sandık güvenliği çalışması çok güzel gidiyor. Son olarak da adayı belirleyeceğiz ve masa muhtemelen bir ittifaka evirilecek.”

 

 

“41 ilde seçimlere ayrı girilecek”

 

 

Son Altılı Masa toplantısında gözden kaçtığını düşündüğü bir noktaya da dikkati çeken Akşener, “Bir komisyon kurduk. 41 ilde seçimlere ayrı girilecek. Onun dışındaki illerde ortak liste yapalım istiyoruz” dedi.

 

 

“Saraçhane’de bütünleşmeyi sağlayamadık”

 
Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı neden bu kadar öne çıkardığına ilişkin soruya da şöyle yanıt verdi:

“Ben iki arkadaşımız nezdinde diğer belediye başkanlarımıza dikkat çekmeye çalışıyorum. Bu belediye başkanları elbette CHP’li başkanlar. Ancak Millet İttifakı’nın adayları oldular. Onların başarısızlığı bize yazar. Hem Mansur Bey’in tehdit altında olduğunu düşünüyorum hem İmamoğlu’na yapılan hepimize yapıldı. O yüzden o gün Saraçhane’ye giderken bütün liderleri aradım. Hepsine, ‘gidelim’ dedim. Kalabalık güçtür. Tayyip Bey, cezaevine giderken ben de oradaydım. Bütün DYP oradaydı. Herkesin işi vardı. Ben gittim. Ekrem Bey, ‘Bekler misiniz? Kısa bir konuşma yapar mısınız?” dedi. Kabul ettim. Konuştuktan sonra otobüsten inmeyip Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını dinledim. Ekrem İmamoğlu, oranın öznesiydi. Ancak özne kalmadı. Sahiplenmemek kabahat olacakken sahiplenmek kabahat oldu. Bütünleşmeyi sağlayamadık.”

 

 

“Erdoğan’ın adaylığı konusunda soru işareti var”

 
Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olması konusunda hukukçuların farklı düşündüğüne dikkati çekerek, “Muhalefet tarafından olan hukukçulardan bazıları da aday olabilir diyor ama neticede adaylığı konusunda bir soru işareti var. YSK’ya gidecekler, YSK’dan bir karar çıkacak” dedi.

 

 

“30 Ocak’ta hükümet programı açıklayacağız”

 
Altılı Masa, ortak listeyle parlamentoda maksimum sandalyeyi yakalamayı hedefliyor. Akşener, 30 Ocak’ta açıklayacakları programın bir nevi hükümet programı olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Aday da belli olduktan sonra onun da katkılarını alıp imzalayacağız ve yola çıkacağız. Kampanyada bunları vaat edeceğiz.

Parlamento sürecine nasıl geçilecek, cumhurbaşkanı yetkileri nasıl kullanacak, yol haritasında bunlar olacak. Seçim kazanıldıktan sonra resmi olarak olmasa da psikolojik olarak parlamenter sisteme geçilmiş gibi hareket edilecek. Bunların detaylarını perşembe günü yapılacak basın açıklamasına ekleyeceğiz.”

 

 

“Bu seçim, 1995 seçimlerine benzeyecek, partiler az farkla dizilecek, biz birinci olmak istiyoruz”

 
Kendisinin 1,5 yıl önce samimiyetle aday olmayacağını açıkladığını anımsatan Akşener, şöyle devam etti:

“Bazı endişelerim vardı. Birbirimize düşmekten yürütememekten endişe etmiştim. Birinci parti olma hedefi koydum. Başbakan olabilmem için birinci parti olmamız lazım. Bu seçim, 1995 seçimlerine benzeyecek. Partiler, az farkla dizilecek. Biz birinci olmak istiyoruz.

Kendimden önce, bu seçimi almayı düşünüyorum. Bunu almazsak bir daha parlamenter sistem konuşamayız. Seçimler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle devam edip gider.”