AKP’nin ‘yeni anayasa’ mesajlarına CHP’den yeşil ışık!

AKP’nin ‘yeni anayasa’ mesajlarına CHP’den yeşil ışık!
5 Haziran 2023 09:49

Kabinenin belli olmasının ardından yeni anayasa tartışmaları da yeniden gündeme geldi. İktidar çevrelerinden açıklamalar gelmeye başlarken; CHP’li Erdoğan Toprak da “Türkiye’nin demokratik, insan haklarına ve hukuka saygılı, yurttaşlarının hak ve özgürlüklerini, kadınların eşitlik ve yaşam güvencesini, siyasi ve ekonomik demokrasiyi güvence altına alan bir anayasaya sahip olması konusunda samimiyse işbirliğine hazırız” dedi.

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, haftalık değerlendirme raporunu yayımladı.

Anka’nın haberine göre Toprak, seçimlerden sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak iktidar yöneticileri tarafından dile getirilen yeni anayasa açıklamalarına yanıt verdi.

Erdoğan Toprak, belli kriterlerle işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

 

‘SAMİMİYSE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

 
Toprak, raporunda şu ifadeleri kullandı:

“İktidar, seçim sonrası yeni anayasa önerisini gündeme getirip, TBMM’nin sivil anayasaya öncülük etmesi için çalışma başlatacaklarını açıkladı. Türkiye’nin demokratik, insan haklarına ve hukuka saygılı, yurttaşlarının hak ve özgürlüklerini, kadınların eşitlik ve yaşam güvencesini, siyasi ve ekonomik demokrasiyi güvence altına alan bir anayasaya sahip olması konusunda samimiyse işbirliğine hazırız.

 

 

‘HER TÜRLÜ KATKIYI SAĞLARIZ’
İktidarın geçmişteki anayasa değişikliği icraatları ve şu andaki ittifak ortaklarının başta kadın hakları, inanç özgürlüğü, etnik ve inanç farklılıkları vb. alanlardaki görüşleri, parti programları, mevcut anayasaya bakışları ortada. Cumhur İttifakı ortakları önce kendi aralarında demokratik anayasa için uzlaşmalıdır. İktidar gerçekten otokratik yönetimi sistemini sonlandıracak, TBMM’nin güç ve saygınlığını iade edecek, Türkiye’yi çağdaş demokrasiler seviyesine taşıyacak bir anayasayı TBMM’den en geniş uzlaşı ve iş birliğiyle hayata geçirme düşüncesinde ciddi ve samimi ise her türlü katkıyı sağlarız.”