‘AKP’nin üstünlüğüyle geçen 22 yıllık dönem bitti’

‘AKP’nin üstünlüğüyle geçen 22 yıllık dönem bitti’
11 Temmuz 2024 11:45

Panorama şirketinin 7-14 Haziran 2024 tarihleri arasında 2 bin 160 kişiyle yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

 
Ertuğrul Özkök, “Dün çok önemli bir anketin sonuçları geldi” diyerek Panorama şirketinin 7-14 Haziran 2024 tarihleri arasında 2 bin 160 denek üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Özkök’ün T24’teki yazısı özetle şöyle:

 
“Bugün seçim yapılsa partilerin alacağı oy oranları şunlar:

 

Birinci parti: CHP yüzde 35 …

İkinci parti: AKP yüzde 32.1 …

Üçüncü parti: DEM yüzde 9 …

Dördüncü parti: MHP yüzde 7.1 …

Beşinci parti: Yeniden Refah yüzde 6 …

Altıncı parti: Zafer Partisi yüzde 3.6…

Yedinci parti: İyi Parti yüzde 2.7…

Sekizinci parti: İşçi Partisi yüzde 1.4.. Diğer: Yüzde 3.2

 

 

Özkök yazısında rapordan bazı bölümleri şöyle aktardı:

 

 

31 Mart sonucu kalıcılaşıyor: “31 Mart’ın yol açtığı siyasal eksen, üç ayın sonunda büyük ölçüde şekillenmiş görünüyor.”
CHP birinci partiliğini tescilledi: “Siyası partilerin oy oranı belli bir banda oturdu. CHP 31 Mart’ta yükseldiği birinci parti konumunu üç ay üst üste koruyarak tescillemiş durumda. AKP 2-3 puan farkla CHP’nin arkasında yer alıyor.”
AKP yeniden birinci olabilir mi: “Aradaki farkın düşüklüğü nedeniyle AKP’nin yeniden birinci parti haline gelmesi şaşırtıcı olmaz. Ancak her halükarda AKP’nin açık ara üstünlüğü ile geçen 22 yıllık dönemin artık geride kaldığını varsaymak mümkün.”
Önümüzdeki dönem ne olacak: “Önümüzdeki süreçte birinciliğin AKP ile CHP arasında el değiştireceği bir döneme girdiğimiz anlaşılıyor.”

 

Erdoğan ve Cumhur İttifakı hegemonyası bitiyor: “Bunun iki yansıması, Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın siyasal hegemonya tekelinin zayıflaması olacaktır. ”
Muhalefet, iktidarın çizdiği meşruiyet sınırını aşacak: “Muhalefetin iktidar tarafından çizilen siyasal meşruiyet sınırlarının dışına çıkmaktan tedirginlik duyduğu dönem geride kalmış görünüyor. Bunun ilk sonuçlarını Gezi ve Sinan Ateş davalarında göreceğiz. ”
Gündemi artık Erdoğan-Özel belirleyecek: “Önümüzdeki dönemde siyasal gündem sadece Erdoğan ve Cumhur İttifakı tarafından değil, Erdoğan ve Özel veya iktidar bloku ve CHP arasındaki etkileşim üzerinden şekillenecektir.”
31 Mart, 14 Mayıs’tan önemli sonuç doğurdu: “Bu yönüyle 31 Mart seçimlerinin, Türkiye siyasal hayatının yapısal dinamikleri ve muhtemel gidişatı üzerinde, 14 Mayıs seçimlerinden daha kritik bir etkide bulunduğunu söylemek yanlış olmaz.

31 Mart seçimleri, iktidar-muhalefet ilişkileri ve toplum-siyaset etkileşimi bağlamında yeni bir dönem başlatmış durumda.”