AKP’li milletvekilinin yengesi, sahte diploma fotokopisiyle işe alınmış!

AKP’li milletvekilinin yengesi, sahte diploma fotokopisiyle işe alınmış!
9 Ağustos 2023 08:54

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, İzmit’in eski AKP’li Belediye Başkanı Nevzat Doğan döneminde, AKP Milletvekili Emine Zeybek’in kardeşinin eşi Gamze Macit’in sahte diploma fotokopisiyle işe alındığını yazdı.

 

 

2019 yerel seçimlerine çok az bir süre kala bir gecede sözleşmeliye geçirilen 30 kişi arasında yer alan Gamze Macit’in hakkında “Resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçlamalarıyla dava açıldığını belirten Öztürk, Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’nin kararındaki şu bölümleri aktardı:
“Ankara Gazi Üniversitesi Rektörlüğünün 27.09.2022 tarihli yazısının ekinde gönderilen Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dekanlığının 26.09.2022 tarih ve 462628 sayılı yazısıyla; Gamze (Ülker) Macit’e ait olan mezuniyet belgesinin kendileri tarafından düzenlenmediği ifade edildi. Macit’in 1997-1998 eğitim öğretim yılında üniversitelerinden mezun olup olmadığı ve yine Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığından, mezuniyet belgesinin incelenerek, Macit’in mezun olup olmadığı soruldu. YÖK’ün yazısında da davacının herhangi bir yükseköğretim programında kaydının bulunmadığı bildirildi.”

Öztürk, söz konusu durumu ortaya çıkaranİzmit’in CHP’li Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in konuya ilişkin şu açıklamasını aktardı:

“Yapılan, kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik. Bunu bir CHP’li vekilin yakını yapsaydı tutuklanırdı. Hiç okula gitmeden diploma veren bir çeteden söz ediliyor. Bu konu, çok ciddi bir biçimde sorgulanmalı.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.