AKP’li belediyenin bataklık zemine inşa ettiği konut projesi için yürütmeyi durdurma kararı

AKP’li belediyenin bataklık zemine inşa ettiği konut projesi için yürütmeyi durdurma kararı
2 Mayıs 2023 08:44

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “ilk depremde felaket yaşanır” dediği AKP’li Güngören Belediyesi’nin bataklık zemine inşa ettiği konut projesinin yapı ruhsatları için mahkemeden, “yürütmeyi durdurma” kararı geldi.

 

 

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Güngören Belediyesi, 2011’de Gençosman Mahallesi’ndeki toplam 2 bin 700 metrekare büyüklüğündeki iki araziyi, “Belediye hizmet alanı yapılacağı” gerekçesiyle kamulaştırdı.

Ancak daha sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından arazilerin imar planı “konut ve ticaret alanı” olarak değiştirildi.

Planların değiştirilmesinden sonra da AKP’li belediye, araziye, “gelir sağlamak için” 96 daire ve dokuz dükkânın yer aldığı Semt Güngören isimli bir proje inşa etmeye başladı. Konut ve dükkânlar, 16 Şubat’ta satışa çıkarıldı.

 
Arazinin eski sahibi: Belediye dolandırdı

 
Kamulaştırılan arazinin sahiplerinden biri de AKP’li Güngören Belediyesi’ne, 4 Temmuz 2022’de dava açtı. Dava dilekçesinde, AKP’li belediyenin 5 milyon 454 bin TL’ye kamulaştırdığı araziye yaptığı konut projesinden en az 428 milyon TL gelir elde edeceği belirtildi.

İstanbul 3. İdare Mahkemesi ise AKP’li belediyenin, araziyi, “belediye hizmet alanı” yapılacağı gerekçesiyle kamulaştırdığı, ancak belediye hizmet alanı yapmayıp, “konut ve ticari alan” inşa ettiğini vurgulayarak, “yapı ruhsatlarının” hukuka uygun olmadığını ve ruhsatların yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

İsminin açıklanmasını istemeyen ve belediyeye dava açan arazinin eski sahibi, yaptığı açıklamada, “Ben yıllarca AK Parti’yi destekledim. Ancak AK Partili Güngören Belediyesi, beni, yani AK Partili bir vatandaşı bu şekilde dolandırmıştır. Bu kıymetli arazi üzerinden milyonlarca lira rant sağlayacaklar” demişti.

 

En düşük daire fiyatı 4 milyon 300 bin TL
“Semt kültürü, yatay mimari, aile hayatı” diye tanıtılan projede, fiyatlar 2+1 daire için 4 milyon 300 bin lira, 3+1 daire 6 milyon 150 bin lira, 4+1 daire ise 7 milyon 900 bin TL olarak tanıtıldı.