AKP’li belediyeden MHP’li siyasetçiye özel çifte yol!

AKP’li belediyeden MHP’li siyasetçiye özel çifte yol!
17 Ekim 2023 08:10

Giresun’da MHP’li meclis üyesi Hasan Yılmaz, iddialara göre vekalet ettiği belediye başkanlığı sırasında inşaatına giden yol yaptırdı. Bu yol çok dik geldi, kullanılamadı. Bu kez Giresun belediyesi, başka bir yol açmak için üniversitenin cami arazisinde imar değişikliğine gitti.

 

 

 

AKP’li Giresun Belediyesi’nin MHP’li Meclis üyesi ve başkan vekili Hasan Yılmaz, iddialara göre 3 yıl önce AKP’li Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun şehir dışında olduğu bir dönemde kısa süreliğine başkanlık koltuğuna oturdu. Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre bu dönemde Yılmaz, kent merkezinde yüksek bir tepede bulunan Gaziler Mahallesi’ndeki inşaatlarına ulaşımı kolaylaştırmak için imar değişikliği yaptırarak yol açtırdı. 1.5 milyon lira maliyeti olan yol, çok rampa olması nedeniyle kullanılamadı. Bunun üzerine AKP’li Belediye Giresun Üniversitesi’nden, MHP’li Yılmaz’ın inşaatlarından daha yukarıda bulunan ve Gaziler Tepesi olarak bilinen yere Kent Ormanı yapılacağını ileri sürerek, cami yapımı için ayrılan arazinin bir kısmını yol yapmak için istedi.

 

Mustafa Başer, belediyenin açtığı yeni yol nedeniyle cami arazisinin yaklaşık 1.5 dönümünün gasp edildiğini söyledi. Belediyeyi CİMER’e şikayet edip dava açtıklarını belirtti.

 

 

ÜNİVERSİTE “HAYIR” DEDİ

 

 

Üniversite Yönetim Kurulu bu talebi kabul etmedi. Ancak, belediye meclisten imar değişikliği kararını çıkarttı. İki ay önce yapımına başlanan yol bu ay başında kullanıma açıldı. Giresun Üniversitesi Cami Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Başer, caminin yaklaşık maliyetinin 11 milyon 500 bin lira olduğunu ve 6 bin 200 metrekare alanın, üniversite tarafından derneklerine tahsis edildiğini söyledi.

Başer, “MHP’li meclis üyesi Hasan Yılmaz, caminin yukarısında yapmış olduğu inşaatlar için bir tane yol açtırdı. İmarla yapılan bu yol çok dik olduğundan dolayı kullanılamadı. Bunun üzerine Giresun belediyesi, başka bir yol açmak için derneğimize ait olan cami arazisinde, kent ormanını bahane ederek hukuksuz imar değişikliği yaptı. Oysa bu imar uygulamasını üniversite senatosu kabul etmedi. Kişiye özel yol açıldı. Biz buna karşıyız” dedi.