AKP’li belediyede akraba alımlarının ardından ‘peşkeş’ iddiası!

AKP’li belediyede akraba alımlarının ardından ‘peşkeş’ iddiası!
16 Kasım 2021 09:07

Daha önce akraba alımlarıyla gündeme gelen Elazığ’ın AKP’li Karakoçan Belediyesi, ilçe merkezindeki tek park olan Atatürk Parkı alanını AKP’li belediye meclis üyesi Abidin Gürbüz’ün yeğenine verdiği iddia edildi.

 

 

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre Elazığ’ın Karakoçan ilçesi merkezinde bulunan tek park olan Atatürk Parkı’nın AKP’li belediye meclis üyesi Abidin Gürbüz’ün yeğenine devredildiği iddia edildi.

Devredilen alanda imar planında olmamasına parkın devre dışı bırakılıp üç katlı bir binanın yapılacağı ileri sürüldü.

 

 

AKP’Lİ MECLİS ÜYESİNİN YEĞENİ DEVRALMIŞ

 

 

Belediyeye ait olan Atatürk Parkı’nın ihaleyle verildiği ancak ihaleyi alan kişinin kira bedelini ağır bulmasından dolayı parkın işletmesini ikinci bir şahsa devrettiğini belirten Karakoçan Belediyesi HDP meclis üyesi Ahmet Elgin, “Belediyeye ait ve ilçe merkezinin tek yeri olan Atatürk Parkıyla ilgili işlem yapılıyor.

Belediye bu park alanını kiralama usulüyle ihaleye çıkarttı. İhaleyle bu alanı alan vatandaş kira bedelini yüksek olması nedeniyle burayı ikinci şahsa devretti. İkinci şahıs da üçüncü sahsa devretti. En sonunda ise park alanı AKP Karakoçan Belediyesi meclis üyesi Abidin Gürbüz’ün kardeşinin oğluna verildi. Normalde bu alanı Abidin Gürbüz alıyor ancak belediye yönetmeliğinde birinci dereceden akraba olanlara ihaleye giremedikleri için bunu bertaraf etmek için AKP’li meclis üyesinin kardeşinin oğlu üzerinden sözleşme yapılmış.

Burada imar planında olmamasına rağmen 300 metrekare alanın içerisinde 3 katlı bina inşaa edecekler burada da restoran ve kafe yapılacak. Lakin bunu yapmak için imar değişikliği yapılması lazım ama herhangi bir imar değişikliği yok. Bu park alanı Karakoçan merkezde olan tek park, bu yapıyı inşa etmek için parkta bulunan yaklaşık 50 yıllık ağaçları kestiler.

2021 yılının başında da bu konu gündeme gelmiş ve Karakoçanlı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandığı için proje bekletilmişti. Şimdi de bunun minyatürünü yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

 

 

“RANT AMAÇLI…”

 

 

‘Karakoçan’ın göbeğinde 300 metrekare yerde üç katlı bir yapının inşa edilmesi rant amaçlı yapıldığını gösterir’ diyen Elgin, “Burası aylık 16 bin lira bedelle çay bahçesi olarak kiraya verilmiş. Belediye ile aralarında bir rant anlaşması sağlanmış bu arkadaşa bir 1 milyonluk yatırım yaptığı takdirde 5 yıl daha aynı şartlarda sözleşme imkanı sunulmuş.
Belediye Ayhan Akbaba göreve geldiğinden bu yana bu alanı ranta açmaya çalışıyor. Belediye yönetimin yapmış olduğu bu davranış ne kadar ahlaki? Bu konuyla hem dilekçe yazıp yönetme sundum, yönetimden bu devirle ilgili bilgi ve belge istedim ancak belediye yönetimi bir ay içerisinde cevap verileceğini söyledi ancak halen bir cevap verilmedi” diye kaydetti.