AKP’li belediye başkanından personele ‘Erdoğan’ baskısı iddiası: Oy verip fotoğrafını çekin!

AKP’li belediye başkanından personele ‘Erdoğan’ baskısı iddiası: Oy verip fotoğrafını çekin!
26 Mayıs 2023 07:44

AKP’li Zonguldak Kilimli Belediye Başkanı Kamil Altun’un personeline, 28 Mayıs’taki seçimde Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeleri ve oy pusulasının fotoğrafını çekmeleri konusunda baskı yaptığı iddia edildi.

 

 

Gazete Duvar’da yer alan haberde, Kilimli Belediyesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Altun’un belediye personeline pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a oy verip oy pusulasını cep telefonuyla çekmeleri konusunda baskı uyguladığı öne sürüldü.

 
İddialar üzerine, belediye hoparlöründen yasal seçim konuşmasını yapan CHP Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, “Efendi kul ilişkisini zorlayan bu iddialar karşısında seçim günü sandıkların bulunduğu kabinlere cep telefonu ile girilmesini engelleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

“Bu efendi-kul ilişkisini zorlayan bir talep”

 
Sarıal konuşmasında, şunları kaydetti:

 

“Kilimli Belediyesi’nde çalışan personele pazar günü yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeleri konusunda baskı yapıldığını öğrendik. Sandık görevlileri ve müşahit arkadaşlarla yaptığımız toplantıda bu konuda kendilerine eğitim verdik. Yasal olarak oy sandığının bulunduğu kabine cep telefonu ile girilemez. İlçe Seçim Kurulu’nun bu konuda kesin talimatı var. Sandık görevlilerimizin ve müşahit arkadaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermesini istedik. Bu efendi-kul ilişkisini zorlayan bir talep. Bu baskıya asla müsaade etmeyeceğiz. Halkın özgür iradesine müdahaleye geçit vermeyeceğiz.”