AKP’li başkandan eski AKP’li başkana ihale!

AKP’li başkandan eski AKP’li başkana ihale!
28 Ocak 2024 12:01

İstanbul’un AKP’li Arnavutköy İlçe Belediyesi’nin, davet yöntemiyle yaptığı güneş santrali alımı ihalesi, AKP Siirt Baykan eski ilçe başkanının şirketine verildi. 2017’de Baykan’da kurulan Selamoğulları İnşaat şirketi ihaleyi, 14 milyon 248 bin 800 TL’ye aldı.

 

 

Son yıllarda arazi rantının tavan yaptığı, inşaat sektörünün gözbebeği Arnavutköy, siyasi sahnede de yerine almaya başladı. AKP’nin, başkanını yeniden aday göstermediği 3 ilçeden biri olan Arnavutköy Belediye yönetimi, giderayak yaptığı davetli ihalenin sonucu belli oldu. İstanbul’un 39 ilçesinden 24’ü AKP yönetiminde bulunuyor.

Arnavutköy Belediyesi’nin, 20 Aralık 2023 tarihinde düzenlediği, “Bolluca Halk Pazarı 500 KW Güneş Enerjisi Santrali Mal Alım İşi” ihale sonucu 19 Ocak 2024 tarihinde ilan edildi.

 

 

ADRESE TESLİM İHALE

 
Halk TV’den Ali Macit’in haberine göre sadece davet edilen firmaların teklif verebildiği, Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesine göre yapılan ihaleyi, merkezi Siirt’in Baykan ilçesinde olan Selamoğulları İnşaat Gıda şirketi aldı. Tek teklifin verildiği ihaleyi, 14 milyon 248 bin 800 TL’ye alan Selamoğulları firması, Belediye ile 17 Ocak 2024 tarihinde sözleşme imzaladı. Şirket, imzalanan sözleşmeye göre ihale kapsamındaki işlemleri, 6 Nisan 2024 tarihine kadar tamamlayacak. 20 yıldır Arnavutköy Belediye Başkanı olan Haşim Baltacı görevi, yeni seçilecek başkana devredeceği sırada Şirket de işini bitirmiş olacak.

 

Arnavutköy Belediyesi’nin geçen yıl 10 ağustosta düzenlediği, “Güneş Enerjisi Sistemleri İçin Mal Alınması İşi” ihalesini de aynı firma bir milyon 291 bin 780 TL’ye almıştı.

 

 

İHALE ESKİ İLÇE BAŞKANINA GİTTİ

 
İhaleyi alan Selamoğulları İnşaat Gıda Tarım Nakliyat Petrol Yemek Temizlik Emlak Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şirketi, 2017’de Halil Tanboğa tarafından 100 bin TL sermaye ile kuruldu. Şirket 7 yılda kamu kurumlarından şimdiye kadar 17 ihale aldı. Bunlardan 9 tanesi Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı çeşitli illerdeki müdürlüklerden. Şimdiye kadar kamu kurumlarından aldığı ihaleler 3-4 milyon TL’yi geçmeyen Selamoğulları şirketi, Arnavutköy Belediyesi’nden 14 milyonu aşan bir ihale alarak rekor kırmış oldu. Şirketin sahibi Halil Tanboğa, AKP Baykan kurucu ilçe başkanlığını 2011 yılına kadar sürdürdü.