AKP, seçim koordinasyon merkezlerini erken kuruyor!

AKP, seçim koordinasyon merkezlerini erken kuruyor!
30 Eylül 2022 11:47

İktidar kanadı 2023 için “erken seçim” olmayacağını söylüyor ancak AKP’de “öne çekilmiş seçim” iddialarını kuvvetlendiren bir gelişme yaşandı. AKP, seçim koordinasyon merkezlerinin erken kurulması kararını aldı

 

Önceki seçimlerde seçim koordinasyon merkezleri, seçim takvimi belli olduğunda kuruluyordu. Bu da yaklaşık seçimlerin yapılacağı tarihin bir, iki ay öncesine denk geliyordu. Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, AKP’nin seçimlere sekiz ay kala seçim koordinasyon kurullarını kurma kararı alması, “Baharda sandık görünüyor” iddialarını kuvvetlendirdi.

 
AKP’nin sekiz ay öncesinden seçim koordinasyon merkezlerini kurmasının iki önemli etkeninin olduğu belirtiliyor. Bunlardan ilki “partinin 2023 seçimlerini şansa bırakmak istememesi.” Kurulan seçim koordinasyon merkezleri, seçim zamanında oluşturulan “seçim merkezleri” gibi çalışacak.

AKP’nin koordinasyon merkezleri kurmasındaki ikinci önemli faktör ise “illerde en etkin çalışan” isimleri tespit etmek ve yurttaşların sorunlarını rapor etmek ve genel merkez çatısı altında çözüm önerileri üretmek.