AKP reklamının yayın yasağına Erdoğan’ın ilk tepkisi, ‘Bizde onları yasaklarız’ oldu!

AKP reklamının yayın yasağına Erdoğan’ın ilk tepkisi, ‘Bizde onları yasaklarız’ oldu!
19 Mart 2014 17:50

Yüksek Seçim Kurulu, AKP’nin, Türk bayrağının yer aldığı reklam filminin durdurulmasına karar verdi. YSK, bu kararı CHP ve MHP’nin başvurusu üzerine aldı.

 

Yüksek Seçim Kurulu, AKP’nin dün yayına giren reklamı için yayın yasağı koydu. Kurul, reklamda dini ve milli unsurların kullanılmasının 298 sayılı seçim kanununa aykırı olduğuna karar verdi.

 

MHP YSK temsilcisi Avukat Kürşat Ergün’ün başvurusu üzerine toplanan kurul, kararı oy birliğiyle aldı.

 

Gelen başvuruyu değerlendirmek üzere toplanan YSK, AKP’nin bayraklı reklamının yayının durdurulmasına Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu’nda Türk bayrağının propaganda için kullanımını yasaklayan maddesine istinaden oy birliği ile karar verdi. Kararın uygulanması için Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) yazı yazılacağı açıklandı.

 

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu’nun 58’inci maddesinde Türk bayrağının propaganda için kullanımı yasaklanıyor. İlgili kanun maddesinde, “Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbualar üzerinde, Türk bayrağı, dini ibareler, bulundurulması yasaktır” deniliyor.

 

BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN YASAĞA İLK TEPKİ: BİZ DE YASAĞI YASAKLARIZ

 

Haber7 internet sitesinin haberine göre ise Başbakan Erdoğan, Haber7 Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan’ın Tekirdağ’daki miting sonrası YSK’nın aldığı kararı hatırlatması üzerine “Biz de onu yasaklarız. Yasağa yasak getiririz. Değişik formüller bulunur” dediği öğrenildi.