AKP elini Suriye'den çek!

AKP elini Suriye'den çek!
4 Ekim 2012 20:03

MERSİN’de bir araya gelen bir grup hükümetin Suriye politikasını ve TBMM’den geçen tezkereyi protesto etti.
 
Mersin’in merkez Akdeniz İlçesi Çankaya Mahallesi Atatürk Caddesi’nde Halkevleri, HDK, TKP ve ÖDP’liler bir araya geldi.

‘Tetikçi hükümet istemiyoruz’, ‘Çıktı tezkere Tayyip gitsin askere’, ‘AKP, Suriye’den elini çek’, ‘Savaşa hayır, Suriye halkı yalnız değildir’, ‘Barış için AKP’yi durduracağız’ ve ‘Emperyalizmin askeri olmayacağız’ sloganları atan yaklaşık 500 kişilik grup ‘AKP elini Suriye’den çek’ pankartı açtı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem sırasında grup adına konuşan Oktay Canpolat, Ak Parti iktidarının, bölgede emperyalizmin aktif taşeronluğuna soyunduğunu belirterek, “Ak Parti iktidarı, emperyalist müdahaleden rol kapmak için Suriye’ye dönük iç savaş kışkırtma politikalarını örgütlemiştir. Ülke sınırlarını Suriye’deki rejime karşı savaşan çoğunluğu paralı asker, cihatçılara, selefilere açmıştır. Suudi Arabistan ve Katar’la birlikte silahlı gruplara lojistik, silah ve para desteği vermiş, bu topraklarda silahlı eğitim yapmalarını sağlamıştır. Bu gruplarla karşı karşıya kalan sınır kentlerimizde halkımız aylardır can güvenliği ve yaşamını sürdürebilme endişesi ile yaşamakta, savaşı ve silahlı grupları istemediğini haykırmaktadır. Ak Parti iktidarı emperyalizmin bölge projelerinden pay almak için at başı koştururken ülkeyi düşürdüğü durumda, yalnız Suriye’yi askeri müdahaleye tehdit etmekle kalmamakta, ısrarla NATO başta olmak üzere emperyalizmin askeri müdahalesinin ön çağrıcılığı yapılmaktadır” dedi.


 
Canpolat, Ak Parti hükümetinin komşularla sıfır sorun demagojisi yaparak, Türkiye’nin komşularla savaş konumuna sürüklediğini ifade ederek, “Ak Parti iktidarı savaş kışkırtıcılığıyla sonunda çatışmaları Türkiye-Suriye sınırına çekip Akçakale’de 5 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Bununla yetinmeyen Ak Parti, Suriye’yi vurarak ülkenin bütününü savaşa sokmaya dönük bir adım daha atmıştır. Bugün mecliste Ak Parti ve savaş çığırtkanı destekçisi MHP oylarıyla geçirilen tezkere, hali hazırda Kürt halkına yönelik saldırıların aracı haline getirilen Irak tezkeresine eklenen maddelerle Suriye halklarına da bu topraklardan ölüm kusmak amacını taşımaktadır. Ak Partinin Suriye’ye dönük top atışının misilleme olarak değil genel bir saldırı olarak Antakya yakınındaki İdlip’i hedef alması bunun göstergesidir” diye konuştu. Grup açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.