AKP, 12 Eylül'ün karbon kopyası

AKP, 12 Eylül'ün karbon kopyası
11 Eylül 2012 16:51

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 12 Eylül darbesinin üzerinden geçen 32. yılda halen bini aşkın kitap ve gazetenin yasaklı konumda olmasını Meclis gündemine getirdi.

Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “AKP 10 yıllık iktidarı döneminde bu uygulamayı dahi değiştiremedi. Çünkü AKP 12 Eylül’ün öz çocuğudur, sahip olduğu totaliter parti devleti zihniyeti de 12 Eylül’ün karbon kopyasıdır” dedi.
 
AKP, 12 Eylül’ün karbon kopyası

 
Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. 12 Eylül’ün yıldönümü ve soru önergesi ile ilgili olarak kısa bir açıklama da yapan Oran, şunları kaydetti:
 
“12 Eylül’ün yıldönümünde 12 Eylül zihniyetinin canlı bir şekilde yaşadığını gösteren bir uygulama. AKP 10 yıllık iktidarı döneminde bu uygulamayı dahi değiştiremedi. Çünkü AKP 12 Eylül’ün öz çocuğudur, sahip olduğu totaliter parti devleti zihniyeti de 12 Eylül’ün karbon kopyasıdır. Başbakan Tayyip Erdoğan hangi maskeyi takarsa taksın, demokrasiye karşı, sol, sosyal demokrat ve diğer gruplara karşı baskıcı, farklı inanışları da düşman gören bir anlayışın 12 Eylül hormonlu temsilcisidir.”
 
Soru önergesinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bu hafta gönderilen bir listede 453 kitap, 645 gazete, dergi, broşür ve pankartın yasaklı olduğunun ortaya çıktığını belirten Oran, “Listede, Aziz Nesin’in önemli eseri Azizname, Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı Destanı gibi eserlerin de hala yasaklı olduğu görülmektedir” dedi.
 
32 yılın üçte biri AKP ile geçti
 
CHP İstanbul Milletvekili Oran’ın, Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle:
 
- Yarın, 12 Eylül askeri darbesinin 32.yıldönümü ve bu sürecin 10 yıllık bölümü Genel Başkanı olduğunuz AKP’nin iktidarda olduğu dönemi içermektedir. Bu açıdan Türkiye’nin hala kitapların yasaklı olduğu bir ülke görünümünde olması hükümetinizde ve sizde herhangi bir rahatsızlık yaratmakta mıdır?
 
- 2002 – 2010 yılları arasında hükümet görevini yürüten bir partinin Genel Başkanı ve Başbakan sıfatıyla bu ayıbın ortadan kaldırılması için hangi girişimlerde bulundunuz? Girişimde bulunmadıysanız Aziz Nesin, Nazım Hikmet gibi Türk kültür yaşamının önemli simgelerinin kitaplarının yasak dışına çıkartılması için çaba göstermemenizin nedenleri nelerdir?
 
- 4 Kasım 2002 tarihi itibariyle mahkeme veya Bakanlar Kurulu kararıyla hakkında toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı bulunan yayınların listesi nedir?
 
- 11 Eylül 2012 tarihi itibariyle mahkeme veya Bakanlar Kurulu kararıyla hakkında toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı bulunan yayınların listesi nedir?
 
- 2002 – 2010 yılları arasında Bakanlar Kurulu kararıyla kaç kitap, gazete, dergi, broşür ve pankart yasaklanmıştır? Tam listesi nedir?”