Akdamar Kilisesi ayine hazır

Akdamar Kilisesi ayine hazır
6 Eylül 2012 15:58

VAN’ın Gevaş İlçesi’ndeki Akdamar Kilisesi’nde Ermeniler tarafından bu yıl önümüzdeki pazar günü 3’üncüsü yapılacak ayin için hazırlıklar tamamlandı. Kilise ve adada incelemelerde bulunan Vali Yardımcısı Atay Uslu, ilgili kurumlarla toplantı yaparak son eksiklikleri gözden geçirdi.

Gevaş İlçesi ve Van Gölü’nde bulunan en büyük adayla aynı ismi taşıyan Akdamar Kilisesi’nde Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından organize edilen ayinin 3’üncüsü için geri sayım başladı. 9 Eylül 2012’de yapılması düşünülen ayin için ada ve kilisede yoğun bir çalışma yürütülürken, valilik son durumla ilgili değerlendirme toplantısını Akdamar Adası’nda yaptı. Kilise ve adada yapılan incelemelerden sonra tespit edilen eksiklikler  not edildi.

Vali Yardımcısı Atay Uslu Başkanlığı’nda yapılan toplantıya Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüsamettin Öztürk, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, jandarma ve Emniyet Müdürlüğü’nden yetkililer katıldı. Ayin için 1 aydan buyana hazırlıkların sürdüğünü belirten Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, şöyle dedi:

“Şu anda hiçbir sıkıntı kalmadı. Yoğun bir katılım bekliyoruz. Otellerimizde nezervasyonlar yapılıyor. Yaklaşık 3 bin misafirimizi bekliyoruz. Misafirleri adaya taşıyacak 14 teknenin her türlü bakımı tamamlandı.”