Agrobay işçileri direnmeye devam ediyor!

Agrobay işçileri direnmeye devam ediyor!
25 Aralık 2023 09:59

İzmir’in Bergama ilçesinde faaliyet gösteren Agrobay Seracılık’ta çalışan ikisi mühendis 39 kişinin işten çıkarılmasına karşı başlatılan direniş 125’inci gününü geride bıraktı. Hakları verilmeden Tarım İşçileri Sendikası (Tarım Sen) işten çıkarılan işçilerin yılbaşına kadar tazminatlarının ödeneceği iddia edilse de mücadele sürüyor. 125 gün boyunca eylemleri engellenmek istenen, para cezalarına maruz bırakılan işçiler “Tek suçumuz sendikalı olmak” dedi. İşten çıkarılan işçilerden Tülay Gören, işverenin paralarını vermek istemediğini belirtti.

 

Fotoğraf: Birgün

 

İŞVEREN ‘ZIRNIK KOKLATMAYACAĞIM’ DİYOR

 

 

Birgün’de yer alan habere göre kendilerinden sonra çıkarılan birkaç kişinin tazminatının verileceğini öne süren Gören, şunları ifade etti: “Fakat bizim hakkımızda ‘Sendikaya üye oldukları için onlara zırnık koklatmayacağım’ diyor. Biz yine de umutluyuz direnişe devam ediyoruz. Bizimle ilgili bir şeyler değişmemiş olsa da içerideki arkadaşlarımıza faydamız dokundu. Birlikte piknik yapmışlar, yemekler güzelleşmiş. Lavabo izni yoktu şimdi iki kere izin oluyormuş. Çalışan arkadaşlarımızın bazıları sendikadan istifa etmiş işten atılmaktan korktukları için. Zaten işverenin tek şartı sendikalı olmamak. ‘Sendikalı olacaksanız da sarı sendikalı olun’ diyormuş. Biz sarı sendika falan bilmiyorduk, arkadaşlarla birlikte üye olduk sonra başımıza bunlar geldi. Tek suçumuz sendikalı olmak.”

 

 

Tarım-Sen Başkanı Umut Kocagöz ise iki hafta önce CHP Ankara merkeziyle temasa geçtiklerini belirtti. Yapılan görüşmeyi anlatan Kocagöz, “CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek, şirketle bir görüşme sağladı. Bu görüşmede şirketin yılbaşına kadar tazminatları ödeme yöneliminde olduğunu öğrendik. Biz de kendisine bu sürecin garantörü olup olamayacağını sorduk. O da olacağını söyledi. Dolayısıyla şu an tazminatların yılbaşına kadar ödenmesini bekliyoruz. Tazminatların bir kısmını ödemeye başladılar fakat tazminatı ödenen kişiler sendikamızla birlikte direnişte olan işçiler değil” diye konuştu.

Bugüne kadar açılan soruşturmalara dikkat çeken Kocagöz, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı soruşturması ve Agrobay’ın ürünlerini Avrupa’da özellikle Almanya’da satan Lidl diye bir şirket var, onların başlattığı bir soruşturma var. Bu soruşturmaları takip ediyoruz. İşe iade davalarımız açıldı. 24 işçinin davası da devam ediyor” ifadelerini kullandı.