Ağaçlar kesildi, onlarca vinç kuruldu!

Ağaçlar kesildi, onlarca vinç kuruldu!
12 Aralık 2022 09:59

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yeşil alan olacağını” söylemesine rağmen İstanbul’da boşaltılan askeri arazilerde talan son hız devam ediyor. Bu yıl boşaltılan ve Emlak Konut’un 2 bin 114 daire, 141 villa ve 56 ticari alan inşa ettirdiği Çınarköy projesi tüm itirazlara rağmen sürüyor.

 

Fotoğraf: Birgün

Kuzey Ormanları’nın da başlangıcı olarak kabul edilen eski askeri araziye çok sayıda vinç kuruldu. İş makinelerinin ile vinçlerin aralıksız çalıştığı ve ağaç katliamının sürdüğü arazinin uzaktan görüntüsü ise tepki çekti. Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre ağaç kesimini gizlemek için de kışla arazisini çevreleyen duvarların üzerine yaklaşık iki metre yüksekliğinde paravanlar yerleştirmişti.

 

YILLARDIR TALAN EDİLİYOR

 

2019 yılında da Çekmeköy Kışlası’nın 187 bin 750 metrekarelik kısmı imara açılmıştı. Ardından da Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın gerçekleştirdiği ihaleyi DAP Holding iştiraki Eltes İnşaat ve İstlife İş Ortaklığı aldı ve inşaat projesine Ormanköy adı verildi. Yapımı devam eden projeyle araziye ticari üniteler, konutlar, eğitim tesisi, sosyal ve kültürel tesis alanları inşa ediliyor.

Öte yandan askeri araziden Kuzey Marmara Otoyolu için 2016 yılında da 5 kilometrelik bir bağlantı yolu geçirilmişti. Yolla beraber yüzlerce ağaç da katledilmişti.