Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi alarmı!

Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi alarmı!
2 Mart 2023 07:40

Türkiye’de yumurta üretiminin başkenti konumundaki Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesi ile Denizli’nin Honaz ilçesinde yumurta üretim tesisleri kuş gribi vakalarına rastlanması üzerine karantinaya alındı. Son 1 ayda yaklaşık 6.5 milyon kanatlı hayvanın itlaf edildiği öne sürüldü.

 

Fotoğraf: Reuters

 

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre; son 18 aydır dünyanın birçok ülkesinde yoğun şekilde görülen ve bugüne kadar 200 milyondan fazla kanatlı hayvanın itlafına neden olan kuş gribi vakaları Türkiye’de de görüldü.

Her ne kadar resmi bir açıklama yapılmasa da Bloomberg’in edindiği bilgilere göre, Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi vakaları artmaya başladı.

Türkiye’nin yumurta üretiminin başkenti konumundaki Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde 20 Ocak’ta kuş gribi vakalarının görülmeye başlandığı ve karantinaya alınan Başmakçı ilçesindeki yumurta üretim tesislerinde 5 milyonu aşkın tavuğun itlaf edildiği öğrenildi.

Denizli’nin Honaz ilçesindeki yumurta üretim tesisleri kuş gribi vakası dolayısıyla karantinaya alındı ve ilçede 1.5 milyon civarı yumurta tavuğunun ithal edildiği belirtiliyor.

Dünya Hayvan Sağlık Örgütü’ne bildirimde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı, salgını kontrol altına almaya çalışıyor.