Aday gündemiyle toplanacak Millet İttifakı’nda 13 Şubat senaryoları!

Aday gündemiyle toplanacak Millet İttifakı’nda 13 Şubat senaryoları!
5 Şubat 2023 12:07

Siyaset, 6’lı masanın “ortak adayı” için 10 gün sonra yapılacak liderler zirvesine kilitlendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “13 Şubat’ta adayımızı açıklayacağız” sözleri ise kulisleri hareketlendirdi. Ancak açıklamaya İYİ Parti’den “Dayatmayı kabul etmiyoruz” tepkisi geldi. Ortak adayın açıklanma sürecine ilişkin ise 6’lı masanın önünde üç senaryo var.

 

 

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale’nin “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını onaylayacak noter değiliz. Zaman dayatmasını kabul etmiyoruz” değerlendirmesi 6’lı masanın aday belirleme sürecini kilitledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti’nin çıkışına “dayatma yok” karşılığını verse de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la girdiği polemik sonrası grup toplantısında kullandığı “Ben Kemal, geliyorum” ifadesi CHP Genel Merkezi’ne pankart olarak asıldı. Diğer 4 parti tartışmaların dışında kalırken “sorunun CHP ve İYİ Parti arasında çözülmesi” beklentisi oluştu. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, bu kapsamda, kulislerde 13 Şubat’a ilişkin şu üç farklı senaryo gündeme getiriliyor:
1- Kılıçdaroğlu ile Akşener bir araya gelebilir ya da güvendikleri kurmayları aracılığıyla görüşerek çözüm üretebilir. “İki liderin gelecek hafta buluşabilecekleri” ileri sürülüyor.

 

 

2- Kamuoyu ve kararsız kitle 6’lı masadan adayın “güçlü ve heyecanlı” şekilde açıklanmasını bekliyor. Bu nedenle “ortak aday açıklamasının gecikmemesi” gerekiyor. Bu kapsamda, 13 Şubat’ta “Kılıçdaroğlu’nun ortak adaylığına ilişkin masadaki 5 partinin desteği” açıklanabilir. İYİ Parti’ye ise yetkili kurullarında konuyu görüşmesi için zaman tanınabilir. Karar olumlu yönde olursa ortak aday açıklamasına sonradan katılım sağlayabilir.

3- 13 Şubat’taki zirvede liderler arasında adayın kim olacağına yönelik uzlaşı arayışı sürebilir, ancak toplantı bitiminde bir isim açıklanmayabilir. 6 partinin ortak hareket etmesi benimsenir ve İYİ Parti’ye zaman tanınabilir. Bu süre, iki parti arasında “buzların erimesi” için kullanılabilir.